Bývaly doby, kdy se děti za rovnátka styděly a byly terčem posměchu kamarádů a spolužáků. Dnes tomu tak naštěstí ve většině případů není, protože i rovnátka prodělala svůj vývoj a jsou docela atraktivní.

Nejen krásný úsměv

Rovné zuby máme přirozeně spojeny hlavně s krásným úsměvem a tím i vyšším sebevědomím. Ovšem rovné zuby potřebujeme i na kousání potravy, na správné vyslovování hlásek, a rovné zuby se i lépe čistí a méně se na nich zachytává zubní plak.

Kdo nám pomůže

S léčbou křivých zubů a výběrem rovnátek nám pomůže specialista – ortodontista. K němu může dítě indikovat praktický lékař, jakýkoliv jiný lékař s příbuznou specializací (třeba ORL), anebo jej můžete vyhledat i sami jako rodiče.

Jaké druhy rovnátek existují

V současné době existují tři druhy rovnátek: snímací rovnátka, fixní rovnátka a neviditelná (plastová, fóliová) rovnátka. Vždy záleží na specialistovi, jakou léčbu doporučí, a pak také na vašich finančních možnostech – některé typy hradí zdravotní pojišťovny zcela, některé z 80 %, některé (neviditelná rovnátka) pro děti z 50 %, pro dospělé vůbec.

Výhody a nevýhody snímatelných rovnátek

Výhodou těchto rovnátek je, že si je pacient může sundat v případě, že se chce například vyfotit bez rovnátek. Další výhodou je plné hrazení pojišťovnou. Tato rovnátka jsou vhodná pro smíšený chrup (tj. dítě má už některé zuby nové, ale zbytek mléčné). Nevýhodou je, že se jimi nedají napravit všechny vady, a pak také to, že výsledek zcela závisí na spolupráci dítěte – když je nosit nebude, k žádné nápravě zubů nedojde.

Výhody a nevýhody fixních rovnátek

Pevná, fixní rovnátka (zámečky) se nosí většinou po dobu 2 let, výhodou je, že napraví širokou škálu zubních vad, nevýhodou pak nemožnost sundání, důležitá je správná ústní hygiena a často se pacient musí vzdát některých potravin, které by zámečky uvolnily (tvrdé oříšky aj.)

Výhody a nevýhody neviditelných rovnátek

Neviditelná rovnátka jsou vyrobena z plastové fólie, dají se sundávat, nejsou vidět. Řeší velkou škálu vad, nosí se tak dlouho, dokud vady nejsou odstraněny, na jídlo i čištění zubů se sundávají, jsou vyráběny pacientovi na míru. Nevýhodou je jejich relativně vyšší pořizovací cena, ovšem dětským pacientům je z poloviny hradí pojišťovna.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno