Možná, že patříte mezi téměř třetinu těhotných žen, která v pokročilejších stádiích těhotenství pociťuje ve svých nohou neklid, tupou bolest, tahání či svědění. Většinou se tyto obtíže přihlásí večer a v noci a jedinou úlevou je s nohami téměř neustále hýbat a pak samozřejmě také usnout, tedy do doby, než vás vaše „nervózní“ nohy zase probudí. Pokud se vás výše zmíněné symptomy týkají, je dost pravděpodobné, že máte syndrom neklidných nohou (v angličtině restless legs syndrome).

Jde o neurologické onemocnění, které je řazeno mezi poruchy spánku. Trpí jím cca 10% dospělých euroamerické populace (na ostatních kontinentech je výskyt nižší). Syndrom neklidných nohou je dědičný, nicméně může vzniknout také bez genetického předpokladu jako sekundární důsledek jiného onemocnění či užívání určitých typů léků. Vyskytuje se také v těhotenství. Vědci se domnívají, že jej způsobuje nízká hladina železa v krvi a nerovnováha chemického dopaminu v mozku.

Trpíte-li syndromem neklidných nohou pouze v těhotenství, můžete být klidná. Sice vám dokáže pěkně znepříjemnit večer i noc, ale po porodu pozvolna vymizí.

Jak snížit na minimum příznaky syndromu neklidných nohou?

  • Zdravě se stravujte.
  • Vynechte kofeinové nápoje.
  • Přes den se dostatečně pohybujte (procházky, cvičení).
  • Delší intervaly sezení střídejte s pohybem (alespoň protažení nohou).
  • Začněte dodržovat spánkový režim a nastolte si usínací rituály.
  • Požádejte partnera o masáž nohou.
  • Večer si nohy osprchujte střídavě teplou a studenou vodou.
  • V posteli si udělejte maximální pohodlí. Pořiďte si kojící polštář, nohy si vypodložte.

Své obtíže rovněž sdělte lékaři, který vám po zjištění hladiny železa v krvi, může právě železo předepsat. Ostatní léky běžně užívané při léčbě syndromu neklidných nohou pravděpodobně nebudete moci užívat, protože nebyly testovány na těhotných ženách.

I když nervózní nohy dokážou finále těhotenství pěkně znepříjemnit, snažte se zůstat nad věcí a uvědomit si, že za tyto dočasné potíže vaše miminko stojí.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

1 komentář

  1. Ja obcas na neklidne nohy trpim, v těhotenství hodne, ted uz je to lepsi a nejvice mi pomuze kdyz zmenim povrh na kterem mam nohy, napr. mam pod sebou prosteradlo, tam si tam deku.

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno