V horkých dnech trpíme všichni, avšak miminka to mají ještě horší. Nedokážou si říct, že je jim horko, nemohou se koupat v rybníku a navíc mají ještě málo vyvinutou termoregulaci. Jak tedy našim drobečkům pomoct a ochladit miminko?

Pobyt venku

Malá miminka by neměla pobývat venku mezi 11. a 16. hodinou vůbec. Brzy dopoledne nebo pozdě odpoledne můžete s miminkem udělat krátkou vycházku. Kočár však nepřikrývejte plínkou, aby v něm nebylo ještě tepleji než venku. Hodí se například slunečník, který je připevněný ke kočárku. Miminko mažte krémem s UV filtrem, i když je ve stínu.

Když jde spát

Miminkům se hůře spí, když je v pokoji příliš teplo. Zkuste pokoj zastínit již během dne žaluziemi, těsně před spaním vyvětrat a k tomu pustit ventilátor, aby se vyměnil vzduch. Miminku můžete po pokoji rozvěsit mokré plínky, aby byl vzduch vlhčí. A z postýlky odstraňte vše nepotřebné, aby se dítě zbytečně nepotilo (mantinely, polstrování, peřinky). Děťátko může spát jen v plínce, popřípadě přikryté prostěradlem (jako v Řecku).

Pitný režim

Dávejte miminku napít tak často, jak jen to je možné. Mateřské mléko by mělo stačit. Pokud nekojíte a miminko pije umělé mléko, můžete mu mezi jídlem nabídnout i dětský čaj.

Když ani to nestačí

Jestliže se vám zdá, že miminko je příliš teplé, můžete jej zchladit obkladem na čelíčko, na zápěstí nebo na nožičky. Na nožičky také můžete navléknout ponožky namočené ve studené vodě (jako při horečce). Nikdy však miminko nesprchujte studenou vodou, ani jej celé neponořujte do studené vody. Koupání večer ve vlažné vodě (nebo jen mírně teplé) je naopak dobrým rituálem před spaním.

Co nikdy nedělat

Nenechávejte miminko spát venku v kočárku po obědě, a to ani zakryté, horko je příliš velké, teplota v zakrytém kočárku se může vyšplhat až k 50 °C, což by pro miminko bylo fatální!

Nikdy nenechávejte dítě v autě, když je horko, tam může být teplota ještě mnohem vyšší! I cestování autem omezte, důležité cesty (např. k lékaři) absolvujte raději ráno nebo večer.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno