Trápí vás často bolesti hlavy? Nezabírají na ně ani léky proti bolesti? Příčin může být samozřejmě několik, ale pojďme se podívat na bolesti, které pocházejí od páteře.

Tenzní bolest hlavy

Jednou z nejčastějších bolestí hlavy je tzv. tenzní bolest hlavy. Poznáte ji tak, že jsou postiženy obě poloviny hlavy, přičemž bolest může vyzařovat z týlu, krku i očí. Její příčinou je stres, nedostatek spánku a odpočinku, nepravidelné jídlo nebo hladovění, ale také špatné držení těla. Bolest hlavy je nejčastěji v podobě tlaku (odtud také název tenzní), ale může být i svíravá, bodavá apod.

Migréna

Další velmi častou skupinou bolestí hlavy jsou migrény. Typické jsou tím, že postihují jen jednu polovinu hlavy, mohou trvat až 72 hodin a postihují více ženy než muže. Bolest má pulzující povahu a může být doprovázena nevolností, zvracením nebo i zvýšenou citlivostí na světelné a zvukové podněty. Bolest může zhoršovat sledování televize i hraní počítačových her. Migréna bývá často způsobena blokací prvního krčního obratle.

Cervikokraniální syndrom

Tento syndrom označuje všechny ostatní bolesti hlavy, které jsou spuštěny krční páteří. Obvykle k nim dochází, když je krční páteř dlouhodobě v nevhodné poloze, nebo se naopak krk dostane do nevhodného pohybu (trhnutí). Postihuje častěji ženy než muže.

Proč jsou některé bolesti hlavy způsobené páteří

Krční páteř je velmi krátkým úsekem páteře a přitom v sobě obsahuje veškeré nervy, cévy, které spojují mozek s ostatními částmi těla. Téměř veškeré podněty, které mozek zpracovává, musejí projít nejprve krční páteří. Z tohoto hlediska je krční páteř nejdůležitější součástí páteře a měli bychom se k ní také tak chovat. Jestliže ale celý den sedíme u počítače s nepřirozeně skloněnou nebo naopak zakloněnou hlavou, pak je krční páteř namáhána nadměrně. Blokace obratlů krční páteře pak způsobují kromě jiného bolesti hlavy.

Léčba bolestí hlavy

Na bolesti hlavy si můžete vzít volně prodejná analgetika, ale ještě lepší je bolestem předcházet. Vhodná je rehabilitace, pravidelné cvičení, procházky na čerstvém vzduchu, omezení stresových situací, pravidelné stravování, dostatek tekutin, akupunktura či masáže.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno