dítě na kole

Kdy je ideální začít učit dítě na kole? Každé dítě je jiné, takže je to hodně individuální, ale dvouleté dítě je už schopné na kole udržet rovnováhu. Jízda na kole není ani tak věc sportovního nadání nebo zvláštního talentu, záleží jen a jen na ochotě a trpělivosti rodičů vést děti k lásce k pohybu. Níže si můžete přečíst jednotlivé kroky, jak při učení postupovat.

  1. Seznamte dítě s kolem

Ukažte mu, jak se brzdí a jak zatáčí. Vyberte nějaký rovný povrch a můžete začít. Pokud má dítě pomocná kolečka, má to ze začátku snazší a může se učit šlapat a brzdit. Pokud dítě rovnou přechází z odrážedla na kolo, ze začátku ho pravděpodobně budete muset přidržovat, než získá rovnováhu i při šlapání a v nerovném terénu.

2. učení hrou

Všechno je snazší, když to dítě baví. Můžete mu učení na kole zpestřit například tím, že mu dáte do cesty překážky, které dítě bude objíždět nebo pokud máte někde v blízkosti bydliště dětské dopravní hřiště, vezměte ho tam.

dítě na kole

  1. Chvalte, motivujte, podporujte

Obrňte se trpělivostí. Děti se sice učí opravdu rychle, ale hned to nebude. Možná se bude vztekat, plakat, nadávat, že už nikdy nechce vidět to pitomé kolo, ale vytrvejte. Snažte se nedat na sobě znát své zklamání, když to dítěti nepůjde tak rychle, jak jste si třeba představovali. Ještě je důležité zmínit, abyste neplánovali nějaké hodinové tréninkové lekce, buďte rádi, když děti ze začátku vydrží deset minut.

A když už dítě umí šlapat a brzdit, můžete se vydat na cesty. Samozřejmě ne  někam do ruchu velkoměsta. Vyberte klidnou část a nechte dítě jet po kraji silnice nebo po chodníku. Pro zlepšení techniky jsou velmi dobré bikrosové dráhy, které najdete ve větších městech.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno