dítě pláče

„Doteď byly děti hodné, začaly zlobit až teď, když jsi přišla.“ Toto maminky často slýchávají, když se odněkud vrátí ke svým dětem. Děti jako když je někdo píchne špendlíkem, začnou běhat, křičet, prát se. Ale proč tomu tak je? Proč se děti chovají hůře, když vidí maminku?

Důvodem není neschopnost maminek ani nevychovanost dětí, ve skutečnosti se totiž jedná o  naprosto přirozenou situaci ve vývoji dětí. Děti od malička byly nejvíce s maminkou, jsou na ni zvyklé a v její přítomnosti mohou být samy sebou. S maminkou se cítí bezpečně a mohou vypustit všechny své emoce, pozitivní i ty negativní. Vlastně se dá zjednodušeně říci, že když nám dítě projevuje nějaké scény, je to vlastně důkaz jejich důvěry k nám. Ale když jsou v jiném prostředí, s jinými lidmi, chovají se jinak. Čím jsou starší, tím více vplouvají do společnosti a osvojují si společenská, herní a jiná pravidla, a to už jim tak trochu brání v tom být samy sebou tak, jak byly doposud zvyklé. Emoce v sobě drží a schovávají je na nějakou bezpečnou chvíli. A jakmile se maminka objeví ve dveřích, dítě může všechno vypustit ven.

dítě

Doma zlobí, ve školce se chová jako andílek

Často můžete mít pocit, jako by vaše děti měly snad rozdvojenou osobnost. Doma zlobí, hádají se, neuklízí, neposlouchají, odmlouvají, ale paní učitelka v mateřské školce pěje jen samou chválu, jak je to šikovné dítě, které si po sobě vždycky odnese hrneček, hračky si uklízí, stará se o mladší děti. Nemějte strach, že je něco v nepořádku. Toto jen dokazuje, že naše výchova neselhala a děti ve společnosti obstojí.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

18 KOMENTÁŘE

 1. Vidím to u našich sousedů. Matka rozvedená, účetní. Domů chodí v noci, 3x týdne jiný strejda, děti bez matky v pohodě, jen co přijede domu, ozývá se rev nejmladší dcery. Matka reaguje řevem na všechny. Prostě nestíhá vychovávat 3 děti. Otce supluje nejstarší syn (14) let. Dcera si vyřve vše co chce. Je totiž vymodlená.

 2. Je to prostě spratek, který emočně týrá jen svou matku. Moje děti takové nebyly, měly přísnou výchovu, až moje vnučka je taková chudinka citlivá. Ona týrá dokonce i tatínka. Vzteká se a propadá hysterii. Rodiče tvrdí, že nic nezabírá. Já s ní takovou zkušenost nemám. Když začne zlobit, hned jí srovnám. Dělám to totiž okamžitě a ne až po hodině domlouvání a prošení.

  • Možná k Vám nemá tu důvěru. Ví, že byste ji nepřijala, pokud by nezvládla své emoce a byla „hysterická“.Nejsem zastánce podporovat v dětech hysterie a nevhodné chování, ale pokud jsou smutné, ať se vypláčou, pokud vzteklé, ať se vyvztekají, samozřejmě v rozumných mezích. Pracuji s lidma a často v sobě zpracovávám různé emoce převzaté z péče o druhé, bývá mi smutno i těžko a potřebuju doma i plakat a brblat , abych si to v sobě srovnala a jela dál….Při pocitu, že bych potřebovala srovnána…je mi fakt těžko…spíš bych potřebovala objat a nechat plakat…,vymluvit sa…

  • Děti lidí s názory jako máte Vy a Petra mají či budou mít v dospělosti spoustu komplexů, přemíru nahromaděné agrese, nízkého sebevědomí a jen schopnost neprosazení se ve společnosti. Budou ovečky poslouchající názory ostatních, celoživotně hledající chybějící lásku a pochopení, kterou neměly v dětství. Snad bude takových lidí co nejméně.

   • Děti lidí s názory jako máte Vy budou mít v dospělosti spoustu problémů, přemíru nahromaděné rozmazlenosti, sebestřednosti, sebevědomí až do stratosféry, nulové disciplíny ve škole a práci (pardon, z těch lesních škol budou vlastně freelanceři) a jen schopnost prosazovat svoje navzdory všemu a všem (křik bude to nejmenší) i když zkrátka po jejich není a být nemůže. Z takových budou akorát agresoři, vrazi, usurpátoři, případně rozmazlenci a paraziti kteří jen budou očekávat co jim kdo dá a láska to rozhodně nebude. Život není jen o kytičkách. Snad bude takových lidí co nejméně.

 3. Jo a všechny hloupý matky si myslí, že je to normální. tak se nebudou snažit korigovat dítě. Jde jen o to, že dítě si vybere nejslabšího člena. Toho pak ovládá. ŽENY nenechte se dětmi ovládat, budete mít nevychované a rozmazlené dítě. Chudáci Otci, kteří se pak diví co si dítě dovoluje. za to mohou matky, které se nechají ovládat. Nesvádějte neschopnost některých matek na přirozenost dítěte.

  • Chudáci otci? Pokud se dítěti dostatečně a vhodně věnujou, tak z nich spratci nebudou. Když to nechaj všechno na ženský, tak ať se pak nediví. Je jistě spousta super tatínků, moje děti ale to štěstí neměli. Žije s náma ale umí jen buzerovat.

   • Leni: Moje řeč…výchova je záležitost obou partnerů a ne jen ženské, jak si většina myslí…stejně jako dle nich je vedení domácnosti jen práce ženské, veškeré práce v ní, kolikrát i venku, výchova a prostě všechno..a mistři světa si příjdou domů z práce, zeptají se, co je navařeno a plácnou sebou na gauč….a strašně se diví, že je děti neposlouchají a když s nimi mají strávit čas tak absolutně neví jak…neznají oblíbené pohádky, oblíbené hračky atd….mnohdy škoda slov

  • Chudaci otci? Tak at se ti OTCI zacnou o svoje deti starat a ne jen nadavat ze je zenska blbe vychovala. Takovych je plna republika!

 4. Děti jsou buď HODNÉ nebo ZDRAVÉ 😀 Ty moje jsou ZDRAVÉ – Bohu DÍKY..

  Já jsem byl také zdravý, opravdu hodně, táta mne řezal jako koně 2x do měsíce 😀

  Když svým dětem vyprávím, jaké jsem dělal lotroviny, řehtáme se jako koně. Chudák můj táta, divím se, že mne neutloukl..

 5. jak na zavolanou 🙂 Souhlasím s tím, jelikož jsem na naše roční dítě nejpřísnější (i táta je rozmazlovací) a zároveň se mu nejvíce věnuji, jako matka na rodičáku, a přesto se mnou zlobí, myšleno vzteká se, nejvíc ze všech v našem okruhu. Ale také, když se objevím na blízku, je nejveselejší.
  Takže maminky, co tu hájíte přísnou výchovu – ráda bych ji viděla v období cca 9 – 18 měsíců, kdy dítěti ještě jen tak nedomluvíte 😉 Ještě zdůrazním – i já jsem přísná 😉

  • Tak konečně ma řeč….s vama by rado pokecalo spousta maminek 😀 taky musim poslouchat rady…ale 14 dni mimísek jaksi….. 😀

 6. To bude tím, že vy nejste její máma… Každý má v tomto období větší vliv a děti jsou všude jinde hodnější než s maminkou… To je podstata tohoto článku…

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno