Spousta lidí dodnes nemá příliš velké povědomí o meditaci a tak ji vnímají, jako něco „nadpřirozeného“, mystického či jako něco, co není pro každého. Omyl! Ve skutečnosti na meditaci není vůbec nic složitého a zvládne to (možná s trochou cviku) každý. Vyzkoušet si to můžete klidně ihned, stačí si pro to vyhradit pár minut! Jak tedy meditovat?

Rozpustíme tedy tuto auru neznáma, která je kolem slůvka meditace – nepředstavujte si jogína v bílém rouchu s nohama zapletenýma do lotosového sedu, zavřenýma očima a vážným výrazem. Meditovat zkrátka znamená zaujmout příjemnou pozici a prostě a jednoduše vnímat sám sebe. To už tak tajemně nezní, že? Přesto může rande sám se sebou někomu dělat problém. V dnešní uspěchané době často nejsme zvyklí zpomalit a jen se soustředit na sebe samého. Možná si říkáte, že na to není čas. Ale ve skutečnosti stačí zpomalit jen na pár minut a ve výsledku se vám tento čas zúročí a vrátí. Dá vám vnitřní klid, díky kterému budete i své povinnosti dělat s větší lehkostí a nadhledem.

Jak s meditací začít?

Návodů se na internetu i v různých chytrých knížkách dočtete nespočet. A každý radí něco jiného. Někde se píše, ať se pro začátek zaměříte na svůj dech, jinde zase, ať si něco představujete či ať nemyslíte pro jistotu vůbec na nic. Co z toho je tedy pravda? Pravda je jednoduchá a to taková, že každý jsme jiný. Každý jsme originál. A tak také každému bude vyhovovat jiný způsob meditace a nejlepší je zkoušet a najít si ten svůj. Jednu radu jak začít ale říci můžu – nenuťte se do něčeho, co pro vás není přirozené, nedělejte věci na sílu. Zkrátka a dobře dělejte to, co vám je maximálně příjemné a u čeho cítíte, že se vaše mysl může zklidnit.

Proč meditovat?

Všeobecně o meditaci traduje, že je takový všelék pro duši i tělo. Meditace snižuje stres a zvyšuje pocity štěstí, narůstá množství pozitivních emocí a klesá množství těch negativních. Pomáhá lidem s psychickými potížemi, jako jsou deprese či úzkost. Dokáže ulevit od bolesti a potlačit migrény. Díky pravidelné meditaci má údajně narůstat produktivita a má se zlepšit i sociální život. V neposlední řadě jsou také lidé, kteří meditují, k sobě méně kritičtí a obecně dokáží lépe budovat sebelásku. To zní pohádkově, že? Všechny tyto pozitivní aspekty se nejspíše neprojeví po první meditaci, ale když se sami sobě budete věnovat často a pravidelně, jistě se vám to vyplatí.

Vedená meditace

Vedená meditace je pro ty z vás, kteří nevíte, jak sami začít a vyhovuje vám poslouchat mluvené slovo. Vedenou meditaci najdete v češtině např. na YouTube, ale jistě také i jinde na internetu. Tak zapátrejte a najděte si to, co vám bude nejvíce vyhovovat.

Vytvořte si rituál

Pokud chcete, aby na vás meditace měla příznivé účinky, nezapomínejte na pravidelnost. Udělejte si z vaší meditace každodenní rituál. Ideální je si vyhradit každý den stejný čas a je jedno, zda to bude ráno před prací nebo třeba večer před spaním.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno