Vaše zběsilé tempo vás vyčerpává stejně tak, jako hektické prostředí, ve kterém se každý den pohybujete. Naučte se být odolná vůči stresu a začněte se více hýbat.

Stres má neblahý vliv na naše zdraví

Víte, že stres vězí za dvěma třetinami všech druhů nemocí? Má velmi negativní vliv na psychické, emocionální a fyzické stránky lidského těla. Přesto však často zapomínáme, že bychom se mu měli obloukem vyhýbat a jako bychom se mu podvědomě naopak podbízeli. Trápí nás pracovní vytížení, péče o domácnost, pořád někam spěcháme a téměř za celý den se nezastavíme. Jak tedy ulehčit psychice i fyzice?

Naučte se plánovat

Máme před začátkem nového roku a tak není úplně od věci, poohlédnout se po nějakém tom krásném diáři. Že jste ho doposud nepotřebovala? Chyba! Je nejvyšší čas, naučit se plánovat. A to nejen pracovní schůzky. Ráno si naordinujte chvíli pro sebe, kdy si v klidu dáte snídani a klidně si počtěte plátek novin. Odpoledne pak nezapomeňte na procházku, kdy vypnete a načerpáte energii na cvičení nebo přípravu chutné večeře. Samozřejmě se nemusí dařit plnit plán na sto procent, ale snažte se nevybočovat z předem stanovených kolejí. A chvilky pro sebe si v kolonce klidně vyznačte červeně!

Buďte neustále v pohybu

Sedavým zaměstnáním nebo posedáváním u televize v sobě nakumulovaný stres nemáte šanci odbourat. Cvičení je skvělým způsobem, jak vypustit páru a jak vypnout. Nemyslete při běhu nebo jízdě na kole na problémy, naopak se těžte z krásy okolní přírody. Cvičení je navíc nejlepším lékem proti úzkosti, proto se už za několik týdnů budete cítit lépe.

Naučte se svěřovat

Možná nemáte potřebu své problémy ventilovat na všechny strany, ovšem nikdy neuškodí to, že se svěříte své nejlepší kamarádce, která vám třeba dá i nějaký ten tip, jak s danou situací naložit. Neduste v sobě ani to, že váš šéf neoprávněně potrestal ani to, že vás milý už měsíce štve tím, že si po sobě neuklízí. Problémy jsou od toho, aby se řešily. Je dokázáno, že povídání si o problémech a ventilace starostí dokážou zvednout náladu a zbaví vás velkého napětí.

Máte stresu nad hlavu?

Prvním krokem jak zvládnout stres, je rozpoznat jej. Varovným signálem je například napětí v ramenou a v krku. Hlava, krk a ramena jsou totiž důležitá energetická centra v těle. Když jste ve stresu, začíná se napětí hromadit právě tam.

Po náročném dni si proto dopřeje chvíli relax v sauně nebo vířivce, šlápněte do pedálů nebo si jen tak vyrazte na procházku, třeba s rodinou nebo přáteli. A nezapomínejte ani na pravidelný a vydatný spánek. Průměrný člověk by měl spát šest až osm hodin denně.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno