Problémy s pocením se v moderní době dají řešit mnoha různými způsoby. Mezi ty nejběžnější, které využívají snad všechny z nás, patří ochrana za pomocí deodorantu nebo antiperspirantu. Oba mají za úkol řešit problémy s pocením, nicméně oba fungují na odlišném principu.
Zamýšlela jste se někdy nad tím, jakým způsobem vlastně funguje pot? Pot je tekutina, která je vylučována prostřednictvím našich potních žláz. Ty máme uspořádané na různých místech na těle. Nejvíce se o antiperspirantu a deodorantu hovoří ve spojení s potními žlázami v podpaží. Právě tam je jich totiž nejvíce. Spolu s potem z těla při zvýšené fyzické námaze (nebo při stresu) kromě potu odcházejí také různé odpadní látky, takže se tělo tímto způsobem „čistí“.
Další důležitou informací je, že samotný pot nezapáchá. Zapáchají bakterie, které se při vyloučení potu z těla začínají množit a reagovat. Právě v tomto momentě přichází na řadu nejdůležitější rozdíl mezi deodorantem a antiperspirantem. Zatímco deodorant ve své podstatě bojuje a překrývá pouze zápach, antiperspirant navíc účinně zabraňuje pocení.
Někteří odborníci se staví proti antiperspirantům, protože brání přirozené funkci těla vyvádět z něj odpadní látky. Koneckonců, je to logické. Co ale dělat v případě, že vás pocení skutečně trápí a nechcete se ustavičně kontrolovat? Nabízí se možnost deodoranty a antiperspiranty střídat. S tím, že ve větší míře byste se měla přiklánět k té nejpřírodnější variantě deodorantu, ve které je obsaženo co nejméně chemikálií. Například deodorantu z kamence. A pouze ve chvílích, kdy je to skutečně potřeba (čeká vás například důležitá schůzka nebo rande), se uchylovat k použití antiperspirantu. Pakliže je vám pocení pocitově skutečně nepříjemné, pak zkrátka zkuste vyhledat takovou verzi antiperspirantu, která bude vaše tělo co nejméně zatěžovat.
Více článků najdete na portálu mamci.cz