Možná se ptáte, co je skutečné dětství, a možná mne také napadnete z toho, že jdu s křížkem po funuse, když o tom píšu po prázdninách, ale ono se dá kus pořádné zábavy začít i na podzim nebo v zimě. Jen je potřeba dát dětem trošku volnou ruku.

Naše dětství vs. dětství našich dětí

Jistě mi dáte za pravdu, že naše dětství se od toho dnešního dětství v mnohém lišilo. Neměli jsme mobily, ani tablety, ani počítače, netrávili jsme hodiny u televize, neměli jsme ani tolik kroužků ve škole na výběr. Zato jsme trávili spoustu času venku jen se svými kamarády, byli jsme otrkanější a leccos jsme si dokázali vyřídit i sami…

Co tedy dopřát našim dětem

Ačkoliv to může být těžké, protože doba se změnila, leccos je nebezpečnější (ale vězte, že internetové prostředí může být nebezpečnější než park nebo les), zkuste následující:

  1. Nechte děti hrát si venku samy

I když se o ně bojíte, pusťte je (úměrně věku) s kamarády, nebo aspoň na hřiště, kde na ně uvidíte z okna. Děti si potřebují dokázat, že to zvládnou samy. Není samozřejmě na škodu je poučit o tom, že nemají s nikým cizím chodit na bonbon nebo kouknout se na štěňátko.

  1. Nechte je ušpinit se

Když přijdou ze školy, měly by se převléknout do obyčejnějšího oblečení. Ať si hrají venku za každého počasí, staví hrady z písku i přehrady z bláta. Oblečení se vypere a dítě nebude šťastnější.

  1. Ponechte jim aspoň jeden den volný, bez kroužků

My jsme taky neměli kroužek každý den a nic nám to neudělalo. Není potřeba organizovat dětem každou minutu, aby se rozvíjely. Ony se pak mnohdy spíše trápí. Jednak tím, že to nestíhají, jednak tím, že se nedokážou zalíbit svým rodičům. Když budou mít jedno odpoledne volné, mohou jen tak lelkovat, nudit se, dívat se na televizi, povídat si s kamarádem…

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno