Infekce středního ucha vzniká, když se bakterie dostanou do ucha za bubínek. V tomto případě se střední část ucha plní hnisem a tlačí na ušní bubínek, který může být velmi bolestivý.
Příznaky zánětu středního ucha:
Hlavním a známým příznakem je bolest ucha, horečka, problémy s příjmem jídla, pitím, nebo spánkem, protože kousání potravy způsobují bolestivé tlaky ve středním uchu. Plačtivost u malých dětí a u starších stěžování na bolest ucha.
Výskyt zánětu středouší:
Chladné počasí, infekce v krku, reflux, nebo nebo alergie způsobují otok eustachovy trubice, který blokuje odtékající hlen. Díky neodtékajícímu hlenu se množí bakterie a vytváří se hnis, který tvoří zánět ve středouší.
Proč jsou děti náchylnější k tomuto onemocnění?
V prvních 2 až 4 letech života trpí děti ušní infekcí více než dospělí. To protože mají kratší a horizontálnější eustachovy trubice. Další příčiny, které mohou ohrozit děti je pasivní kouření, krmení z lahve. Zánět středouší bývá častější u chlapců.
Infekce uší nejsou nakažlivá, ale většinou zánět vypukne při nachlazení.
Jak dlouho potrvá zánět středouší:
Infekce středouší většinou odchází bez zvláštního ošetření za dva až tři dny. V horších případech trvá infekce mnohem déle, kvůli tekutině v prostředním uchu. Může trvat až 6 týdnů. V některých případech může infekce trvat déle (s tekutinou v prostředním uchu po dobu 6 týdnů nebo déle) i po antibiotické léčbě.
Mohou rodiče zabránit infekci středního ucha?
Kojení dítěte alespoň po dobu šesti měsíců, pokud je dítě krmené z lahve, držte dítě vždy ve vyvýšené poloze.
Kdy volat ošetřujícího lékaře?
Jen minimálně infekce uší vedou ke komplikacím. Děti které mají velké bolesti ucha v kombinaci s horečkou, by měl vždy lékař vidět.
Více článků najdete na portálu mamci.cz