Někteří rodiče často zaměňují nesnášenlivost laktózy s alergií na kravské mléko. I když mají velmi podobné příznaky, jsou však úplně odlišné.

Děti s intolerací laktózy, nevytváří dostatek laktázy. Laktáza je přirozený enzym, který štěpí laktózu. Laktóza je cukr obsažený v mnoha potravinách. Například dětmi milovaná zmrzlina, některé bonbóny, některé chleby, salátové dresinky, některé snídaňové cereálie.

U děti, které nesnášejí laktózu, je aktivita enzymů neúčinná. Enzym se nachází v tenkém střevě.

Příznaky intolerace laktózy:

Nesprávné trávení laktózy vede k produkci oxidu uhličitého a vodíku.

  • Průjmy, nadměrné nadýmání po konzumaci většího množství laktózy
  • Bolest břicha
  • Nevolnost
  • Kožní vyrážka
  • Časté nachlazení
  • Bolesti břicha a křeče

Příznaky se stupňují s množstvím užívané laktózy. Je velmi málo pravděpodobné, že vaše dítě bude trpět intolerací na laktózu do pěti let.

Příčiny intolerace:

Primární nedostatek laktázy – jde o velmi vzácnou diagnózu.
Děti s touto diagnózou mají nepřítomnost laktázy již od narození. Děti s tímto primárním deficitem mají těžké průjmy už při kojení.

Sekundární intolerace – jde především o dočasnou nesnášenlivost způsobenou střevní infekcí. Při této nemoci děti trpí průjmy a zvracením. Rotaviry a giardiáza jsou dva kmeny infekce s dočasnou nesnášenlivostí na laktózu.

Celiakie – porucha trávení, která poškozuje tenké střevo při užití glutenu. Tato nemoc může mít za následek dočasnou nesnášenlivost laktózy.

Crohnova choroba je zánětlivé onemocnění střeva a ta může být také spojena s intolerací laktózy. Jakmile se zahájí správná léčba, tento stav se zlepšuje.

Pokud se tato nemoc u vašeho dítěte projevila, nezapomínejte doplňovat dostatečný příjem vápníku a vitamínu D.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno