Jistě mi dáte za pravdu, že hudba patří k nejkrásnějším koníčkům, které mohou děti i dospělí mít. Jak ale děti nenásilně přivést k hudbě, aby je to bavilo a neodradilo hned od začátku?

Jednoduché nástroje a nástroje, které se vejdou do ruky

Již velmi malé děti mohou trénovat hru na flétničku, pilovat rytmus pomocí bubínků, nebo hrát na zjednodušené klávesy. Důležité je, aby si dítě zvolilo nástroj, který se mu osobně líbí, a abyste jej podporovali v tom, že bude pravidelně cvičit. Ze začátku vám možná bude připadat, že flétnička spíš kvílí, než hraje, ale přesto vydržte – učení dělá mistra.

Nástroj, se kterým může vystupovat na školních koncertech a besídkách

Výhodou také je, když dítě samo nebo spolu se svými vrstevníky může vystupovat před rodiči na besídkách a koncertech. Získá tak více sebevědomí a také pocit, že hraní slouží ještě něčemu dalšímu – že může např. někoho jiného potěšit. (Ovšem pozor, jsou i děti stydlivé, které vystupovat nechtějí a hrají si jen tak doma pro radost. Nenuťte je – hudba je především jejich vnitřní svět.)

Větší děti milují větší nástroje

Jakmile se dítě vycvičí v sopránové flétně, zcela jistě dozraje doba na tu altovou – je větší a s větším rozsahem a dají se na ni zahrát skutečné skvosty. Investujte do této flétny třeba k narozeninám, nebo ať ji dítěti přinese Ježíšek, a hra může pokračovat.

Kromě flétny je oblíbený klavír – jestliže se vaše dítě do klavíru zamiluje, dopřejte mu hodiny klavíru v lidušce, nebo mu rovnou pořiďte domácího učitele. Hodiny klavíru se neztratí, protože prstoklad je docela dobrým základem i pro psaní na stroji všemi deseti.

A konečně kytara – který z puberťáků se někdy neučil na kytaru? Kytara u táboráku dokáže rozehřát srdce snad každého. Alespoň ze začátku to chce dobrého učitele, který naučí i různé vychytávky.

A jestli se vaše dítě učí na jiný nástroj (viola, violoncello), nezoufejte, není divné, ale spíš výjimečně nadané…

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno