Ve vyspělých zemích matky často bojují u svých dětí spíše s problémem obezity, to váš případ skutečně není. Vaše dítě je prostě hubené a okolí vás na to pravidelně spiklenecky upozorňuje. Kdy jde o normální stav, kdy o problém a jak vlastně k hubenosti vašeho dítěte přistupovat?

Je propastný rozdíl mezi dítětem hubeným a dítětem, které odborně řečeno neprospívá či je dokonce podvyživené. Dítě může být hubené, nicméně pokud je čilé, veselé, aktivní a zvládá běžné denní činnosti, s nejvyšší pravděpodobností o diagnózu nepůjde. Dítě neprospívající zaostává v růstu, málo přibírá, nedosahuje vývojových milníků ve věku jako ostatní děti, je podrážděné a nezajímá se o okolí. Dítě podvyživené ztrácí na váze, nemá dostatek síly a energie, není schopno se soustředit, existuje vysoké riziko rozvinutí anémie a otoků břicha a nohou.

Pokud stále máte podezření, že vaše dítě není zdravotně v pořádku, neprodleně navštivte pediatra, který vás pošle na nezbytná vyšetření. Poté dostanete výživová i další doporučení.

Pokud však prostě máte jenom hubené dítě, řiďte se následujícími radami

  • Nestresujte se. Dítě z vás váš stres vycítí a z každého jídla se stane nepříjemná denní událost doprovázená dusnou atmosférou. Jak se říká, žádné dítě ještě hlady neumřelo, když mělo před sebou plný stůl jídla.
  • Za snězené jídlo pochvalte. Pokud již dítě nechce, jednou, dvakrát pobídněte, ale nenuťte. Menší děti klidně na úkor „bezvadné výchovy“ zabavujte u jídla knihou, povídáním.
  • Podávejte energeticky výživné jídlo. Pokud dítě přes den jí málo, je třeba zařídit, aby v tom mále bylo obsaženo vše, co dítě ke svému zdravému vývoji potřebuje. Kupujte kvalitní potraviny od farmářů, nepodávejte polotovary.
  • Nesnažte se dítě cpát sladkostmi jen proto, aby aspoň něco snědlo. Problém to nevyřeší.
  • Hubenější děti mají často sklony ke špatnému držení těla, proto dítě zapište do sportovního kroužku, ideálně takového, který zároveň posiluje svaly.

Hlavně se obrňte a nic si nedělejte z hloupých řečí lidí, kteří asi nemají nic jiného na práci, než počítat žebra vašeho dítěte. Šťastná matka, šťastné dítě. Aspoň nemusíte řešit obezitu.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno