Za neplodnost se považuje stav, kdy partneři toužící po miminku, nemají po dvou letech normálního sexuálního života, pozitivní těhotenský test. V současné době se s tímto problémem potýká zhruba 10-15 % párů, přičemž mužské i ženské pohlaví je na vině zhruba stejně. Dříve se sterilita považovala spíše za problém ženy, dnes je zjištěno vyšší procento mužů s nekvalitními spermiemi než v dobách minulých. Ať tak či onak, největší „vinou“ neplodnosti je současný hektický styl života, stres, fyzické vypětí a vysoké společenské nároky, které jsou kladeny jak na ženy, tak i na muže.
Dnešní doba je zbytečně přísná a striktní, bez uvolnění a nadhledu, což je možná úskalí veškerých problémů 21. století.
Když bývá neplodný muž…
Pokud se po dvouletém „snažení se“ o miminko, pár vytouženého dítěte nedočká, je na řadě série mnoha vyšetření.
Na počátku je nezbytné vyšetření semene neboli ejakulátu. Jedná se o nepříliš milé, ale o to nutnější, vyšetření. Je vhodné, pokud přijde muž na vyšetření alespoň po 5denní sexuální abstinenci, odebírá se zhruba 5 ml ejakulátu a výsledná hodnota se značí na spermiogramu. Jen pro představu, v 1 ml ejakulátu se běžně vyskytuje asi 40-100milionů spermií.
Z dalších vyšetření podstupuje muž vyšetření pohyblivosti spermií. Do dvou hodin od odebrání vzorku by měla být alespoň polovina spermií pohyblivých. Je-li počet pohyblivých spermií nižší, diagnóza je jasná.
Dále se v odběrném vzorku hodnotí tvar spermií. Je-li více jak 20% spermií abnormálního tvaru, opět se může mluvit o neplodnosti.
Co se příčin týče, velký vliv na kvalitu spermií má kouření, alkohol, stres, nezdravý způsob života, velké množství tučných a sladkých jídel. Svou roli hraje i nevhodné spodní prádlo a příliš těsné džíny.
Když bývá neplodná žena…
Příčina neplodnosti u žen může být dvojího typu. Buď je problém přímo v pohlavních orgánech, nebo mimo ně.
Jsou-li na vině pohlavní orgány, mluvíme o příčině genitální, které tvoří 80% všech neplodností. Příčin je několik. Buď je problém v hormonálním řízení mezi vaječníky a centrem v mozku. Nebo dojde k poruše průchodnosti jednoho z vejcovodů.
Častou příčinou jsou opakující se záněty či vrozené vady dělohy, případně tkví příčina v děložním hrdle. Zde je hrdlo buď postiženo pozánětlivými změnami, případně, porodila-li žena již jedno dítě, vlivem velkých porodních poranění může být hrdlo natolik postiženo, že další těhotenství není možné.
Ostatních a zbylých 20% problémů, které způsobují sterilitu, se netýkají pohlavních orgánů. Jde nejčastěji o psychické vlivy, nadměrný stres, kachexii, mentální anorexii, cukrovku, nemoci štítné žlázy, nadledvin či ledvin. Příčina tkví v tom, že tělo ženy si vlivem těchto poruch vytváří protilátky proti spermiím muže a otěhotnění tak není možné.
Možnosti léčby
V mnoha případech, kdy příčinou jsou neprůchodnosti vejcovodů či opakované záněty, je žádoucí buď operativní zákrok k opětovnému zprůchodnění vejcovodů, případně důsledná antibiotická terapie. Jsou-li však na vině vlivy psychické, nemoci orgánů či problémy ze strany muže, jsou na místě jiné způsoby.
- umělé inseminace – jde o situaci, kdy se ejakulát muže vpraví do děložní dutiny ženy v době její ovulace, ejakulát může být partnerův, ale v případě neplodnosti muže, lze vpravit i ejakulát od jiného dárce
- umělé oplodnění – fertilizace in vitro, jedná se o nejčastější způsob v případě léčby neplodnosti, principem je odebrání vajíčka z těla matky a mimotělním oplodněním ejakulátu od partnera či dárce, dále je oplodněné vajíčko vpraveno do laboratoře a za speciálních podmínek se čeká, až se začne vajíčko rýhovat, čili dělit. Poté se vpraví opět do těla matky a čeká se, zda bude schopno vajíčko nidace – zanoření do děložní sliznice matky a následného dalšího růstu
- embryotranspalntace – jde o situaci, kdy se z dělohy těhotné ženy odebere embryo a vloží se do těla neplodné ženy
Pro mnoho neplodných párů bývá jednou z možností i adopce dětí. Nechtějí jít, jak tvrdí „proti přírodě“, a nemohou-li mít přirozenou cestou děti svoje, pomohou dětem jiným. Těmto „velkosrdcím“ lidem patří velký obdiv a ještě vetší dík.
Více článků najdete na portálu mamci.cz