Noční pomočování dětí trápí mnoho rodičů a mnozí se také ptají, dokdy je takové pomočování normální. Pokusíme se na tyto otázky odpovědět a dát vám rady, na koho se obrátit, když problém přetrvává.

Dokdy je normální noční pomočování dětí

Běžně se uvádí, že denní nehody s pomočováním jsou normální do 4 let věku, noční pomočování dokonce do 5 let věku.

Jaké jsou příčiny nočního pomočování

Dětský organismus není ještě natolik vyspělý, aby se dítě vzbudilo kvůli potřebě močení v noci. Do 5 let věku je to běžná záležitost, při nemocech (chřipka, střevní chřipka aj.) to můžeme brát za běžnou záležitost i ve věku pozdějším.

Od pěti let výše by se však časté pomočování v noci mělo řešit – nejprve s pediatrem.

Nevyzrálost organismu

První příčinou nočního pomočování může být celková nevyzrálost organismu. Dobrou zprávou je, že ta časem pomine. Jedná se o dědičnou záležitost, pokud tedy maminka nebo tatínek dítěte také trpěli nočním pomočováním do vyššího věku, je pravděpodobné, že tuto odchylku zdědí i potomek.

Vrozené vady močového měchýře

Někdy může být příčina v močovém měchýři, který nestačí zachytit velké množství moči, které organismus vyprodukuje během noci. Močový měchýř je jednoduše řečeno příliš malý nebo nedostatečně vyvinutý. Pediatr by vás měl odkázat na specializované pracoviště dětské urologie a problém se obvykle řeší nasazením vhodných léků.

Infekční onemocnění

Dalším důvodem nočního pomočování mohou být různá infekční onemocnění močových cest. U novorozenců jsou postiženi spíše chlapci, ve školním věku jsou to již v nadpoloviční většině dívky. Lékař obvykle předepíše antibiotika. Vhodné je nošení bavlněného prádla, nezůstávat v mokrých plavkách či zpoceném oblečení po tělocviku, v zimě pak dostatečné oblečení, zejména v oblasti ledvin a močového měchýře.

Cukrovka

Posledním a velmi závažným onemocněním, které může způsobovat kromě jiného i noční pomočování, je cukrovka. U dětí se vyskytuje obvykle diabetes mellitus 1. typu, a projevuje se žízní, nočním pomočováním (i návratem k plínkám u dítěte, které již normálně chodilo na nočník či záchod) a neobvyklou hubeností dítěte. Při podezření na cukrovku je potřeba se ihned obrátit na pediatra, který vás pošle na vyšetření moči a krve, a pokud se cukrovka prokáže, bude nezbytné podávat inzulín!

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno