V dnešní době už není dvougenerační bydlení tak časté, jako dřív a dobrovolně by si ho už tolik lidí nevybralo – priorita mladých lidí je se co nejdříve osamostatnit a žít vlastní život nezávisle na ostatních a bez nutnosti brát na někoho dalšího ohledy. Pokud o dvougeneračním bydlení nyní přemýšlíte, tento článek je právě pro vás. Povíme si jeho výhody a nevýhody.

Začneme tou pozitivnější stránkou věci. Jaké jsou výhody dvougeneračního bydlení?

Finance

Důvody mohou být různé – chcete bydlet v domečku, ale nedosáhnete na hypotéku, nebo se vám nelíbí představa se hypotékou na další hromadu let zadlužit. Možná vám také přijde placení nájmu, jako vyhazování peněz či na to nemáte prostředky. Tak či tak, dvougenerační bydlení je v těchto situacích řešení. Pokud se rozhodnete bydlet s rodiči svými, či partnera, pravděpodobně vás bude bydlení stát méně, než placení nájmu a budete schopni více šetřit. Toto je jedna z nejdůležitějších výhod dvougeneračního bydlení.

Vzájemná pomoc

Dalším benefitem je vzájemná pomoc v mnoha směrech. Ať už jde o hlídání dětí, drobné opravy, práce na zahradě a okolo domu nebo o maličkosti, jakože si během vaření uvědomíte, že vám chybí důležitá surovina a nemusíte běžet do obchodu. Všechny tyto drobnosti se počítají a v bydlení o samotě / v bytě je nebudete moci využívat.

Bližší rodinné vazby

Pokud jsou vztahy v rodině dobré až nadstandartní, tak je to výhoda sama o sobě. Díky dvougeneračnímu bydlení si budete blíž, budete spolu moci častěji komunikovat. Pro někoho tento způsob bydlení může znamenat pocit jistoty, bezpečí a pocit, že se má o koho opřít.

Řešení dvougeneračního bydlení

Společné bydlení nemusí vždy znamenat naprostou ztrátu soukromí. Záleží na tom, jak je dům řešen. Pokud má dům oddělená patra nebo je oddělený úplně a máte vlastní vchod, není co řešit. Takové bydlení je pak podobné, jako bydlení v bytě s tím rozdílem, že sebou nese výhody zmíněné výše, které byt v panelovém domě nenabízí.

Nyní si posvítíme na negativa. Tady jsou.

Pozor na vztahy

Je dobré si uvědomit, že jeden z vás bude v podstatě žít se svou tchýní a tchánem, což ne každému musí vyhovovat a může to způsobit problémy. Toto je nutné ujasnit si, jako první. Cítíte se na to? Je to individuální. Dalším problémem bývá nevyžádané vměšování se do vztahů a výchovy dětí. Toto se může dít, i když jsou vztahy zpočátku dobré a bohužel to vztahy může narušit. Jediné řešení je si hned na začátku pevně stanovit hranice a řídit se jimi.

„Nejsem ve svém“

Tento pocit může být při dvougeneračním bydlení dost zničující. Může se stát, že si nebudete moci tvořit bydlení podle vlastních představ či budete mít rozdílný názor na rekonstrukci domu, z čehož budou plynout konflikty.

 „Jsem pod dozorem“

Další častý pocit plynoucí ze společného bydlení. Vzhledem k věkovému rozdílu mezi vámi můžou vadit návštěvy. Zatímco mladí lidé se rádi pobaví, pořádají grilovačky či oslavy, starší generace pravděpodobně vyžaduje více klidu, což je dalším důvodem k neshodám.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno