Mateřská dovolená, to je takový zažitý eufemismus, protože ve skutečnosti se o žádnou dovolenou nejedná. Jste unavená, vyčerpaná a bez energie, protože se musíte 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a 365 dní v roce neustále starat o jedno nebo více dětí. To už je pádný důvod, proč si po mateřské dopřát skutečnou dovolenou.

  1. Abyste se dospala

Ano, váš spánek péčí o miminko a batole dostal opravdu na frak. Odveďte děti do školy a školky a bez výčitek svědomí zalezte zpět do postele a dospěte svůj spánkový deficit. Rozhodně vám to pomůže nejen cítit se lépe, ale i zotavit se před nástupem do práce.

  1. Abyste načerpala energii

Téměř veškerou energii jste věnovala dítěti či dětem a na vás samotnou jí mnoho nezbylo. Načerpejte energii tím, že budete vědomě odpočívat a dělat jen věci, které vás uspokojují. Pokud vás to baví, klidně se pusťte do „přestavby“ bytu, protože někoho nabíjí právě práce. Ale každopádně to musí být jiná práce než péče o dítě.

  1. Abyste získala zpět své sebevědomí (zejména ohledně zaměstnání)

Celou tuto dovolenou věnujte také tomu, abyste nabyla zpět své sebevědomí. Dojděte si ke kadeřnici, na kosmetiku, na manikúru. Začněte cvičit. Projděte si otázky na pohovor. Vyzkoušejte si pohovor v angličtině. Prostě všechno, co se vám bude při nástupu do zaměstnání hodit, a během mateřské jste na to neměla čas

  1. Abyste se konečně věnovala jen sama sobě

Po celou dobu mateřské jste se věnovala dětem a sebe tak trochu zanedbávala. Teď se konečně hýčkejte a rozmazlujte sama sebe. Zasloužíte si to a není potřeba dělat si kvůli tomu výčitky svědomí.

Jak dlouhou dovolenou si dopřát

Délka vaší odpočinkové dovolené přímo úměrně závisí na počtu dětí, které jste vychovala – přimlouvám se za alespoň jeden týden za každé dítě. Avšak závisí také na tom, co snese váš rodinný rozpočet. Pokud se vracíte do práce, musí se vám skutečná dovolená vejít ještě do doby, kdy budete pobírat rodičovský příspěvek, zatímco dítě bude chodit do mateřské školky (dopoledne). Pokud práci měníte, nechte se zapsat na úřadu práce, abyste dostala alespoň nějaké peníze. Výhodné je mít nějaké peníze našetřené předem, aby vám tato (neplacená) dovolená příliš nenabourala rodinný rozpočet.

Tak co, dopřejete si dovolenou po tom zápřahu na mateřské? Anebo už si ji dokonce dopřáváte?

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno