Namítnete asi, že dítě je přece závislé na matce, potažmo na obou rodičích, protože je jednoduše potřebuje, a to z hlediska finančního, ekonomického, sociálního, citového a mnoha dalších. Ano, to je pravda, ale přesto existuje hranice, kdy už je taková závislost přehnaná, a může se jednat dokonce o citové vydírání.

Miminko je zcela závislé

Novorozené miminko je na své mamince závislé naprosto ve všem: potřebuje být kojeno každé tři hodiny, potřebuje přebalovat, mazlit se a hýčkat. Ale pozor: i maminka čerstvě narozeného miminka má právo na odpočinek, a tak není od věci občas mateřské mléko odstříkat a svěřit péči o miminko třeba tatínkovi.

Období separační úzkosti

Období separační úzkosti je několik. První se nabízí hned v 8. měsíci věku miminka, kdy miminko pláče, když není máma nablízku, chce spát raději v její posteli než ve své postýlce apod. Není důvod vycházet miminku vstříc úplně ve všem, abyste jej nerozmazlili. Samozřejmě můžete na nějaký čas omezit návštěvy příbuzných a nedávat miminko hlídat babičce, ale spát by mělo nadále ve své postýlce a to, že si občas popláče, jej aspoň naučí vyrovnávat se se zátěžovými situacemi.

Další období separační úzkosti je kolem 2.–3. věku. Proto obvykle není dobré dávat takové dítě do předškolního zařízení. Někdy to ale jinak nejde, zvláště když má maminka pouze dvouletou rodičovskou dovolenou a musí nastoupit zpět do práce. Pomůže, když dítě může vyzvedávat babička, teta nebo chůva po obědě, než si na novou situaci zvykne.

A budete se možná divit, některé děti projdou ještě třetí fází separační úzkosti, a to kolem 8.–9. věku. Ačkoliv do té doby běžně přespávaly u babiček i kamarádů, chodily odpoledne na kroužky a byly by ve škole klidně až do setmění, najednou se vás znova drží za sukni, samy nikam nechtějí, a některé mohou dokonce simulovat nemoc, jen aby nemusely ani do školy. Tady je však potřeba rázně zakročit, jinak by vám doma mohl vyrůst malý tyran. Není od věci si s dítětem sednout a popovídat si. Rozeberte své i jeho pocity, vyprávějte, jak a co jste dělala vy v jeho věku. Vyjádřete samozřejmě dítěti svou lásku, ale přitom důrazně vymezte hranice, za kterými jeho chování už tolerovat nebudete.

Máte doma malého závisláka, anebo jste všechna období separační úzkosti zvládli na jedničku?

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno