Pokud máte vlastní studnu a neodebíráte vodu z vodovodu, kde je kontrolována i jednou týdně, měli byste se starat o kvalitu vody sami. Kdy je nejlepší čas na rozbor, co nejvíce ovlivňuje kvalitu vody a jaké jsou její nejčastější nedostatky?
Jak často a kdy provést rozbor vody
Obvykle postačí provádět rozbor vody ve studni jednou za rok, a to nejlépe na přelomu zimy a jara, kdy se může objevit zhoršená kvalita vody v důsledku tání sněhu. Pokud se vám naopak něco nezdá, můžete si nechat zkontrolovat studnu častěji. Pokud máte stabilně a dlouhodobě výsledky odběrů vody dobré, můžete interval kontrol prodloužit až na 2 nebo 3 roky.
Co nejvíce ovlivňuje kvalitu vody ve studni
Kromě zmíněného tání sněhu na jaře to mohou být i dlouhotrvající deště, pak také dlouhotrvající sucha, kdy se zásoby vody tenčí a množství bakterií a dalších potenciálně škodlivých látek naopak zvyšuje. Samostatnou kapitolou jsou potom povodně, kdy se voda ze studně nedoporučuje používat ani jako užitková a je potřeba kromě vody zkontrolovat i pevnost a těsnění samotné studny.
Kdo nám zkontroluje kvalitu vody a co k tomu potřebujeme
Kvalitu vody nám zkontrolují akreditované laboratoře po celé republice anebo také hygienické stanice. Můžeme si zvolit úplný rozbor (který vyjde až na 15 tis. Kč), avšak pro naše domácí použití bude stačit krácený rozbor (s cenou okolo 1000 Kč), kde se projeví nejčastější nedostatky. Jediné, co budeme potřebovat, je sterilní nádoba, kterou nám obě pracoviště zdarma poskytnou.
A jaké jsou tedy nejčastější nedostatky
Mezi nejčastější nedostatky patří příliš velké množství mikroorganismů – takovou vodu můžeme pít jen po převaření, protože mikroorganismy se převařením zlikvidují. Dalším nedostatkem může být překročení limitu pro dusičnany a dusitany (ty se do vody dostávají zejména v souvislosti s intenzivním zemědělstvím, protože voda ve studních je obvykle podpovrchová, nikoliv hloubková). A mezi poslední parametry, které se sledují, patří zvýšený obsah železa a zvýšený zákal.
Více článků najdete na portálu mamci.cz