Máte pocit, že vás něco pořád žene tam, kam nechcete, cítíte se stále pod tlakem a nic nestíháte? Pak přišel čas na digitální detox.

Uspěchaná doba nám moc užitku sama o sobě nepřinese. A už vůbec ne, když budete pořád vyčkávat pípnutí svého telefonu, který máte celý den v ruce a ani večer jej neodložíte, protože si chcete přečíst novinky na internetu a zjistit, co je nového na sociálních sítích. Technika nás zcela pohltila, a proto je důležité, zachovat si čistou hlavu a říct všem čtečkám knih, počítačům, tabletům a telefonům alespoň na několik hodin denně sbohem.

Naučte se dělat jen jednu věc

My ženy vynikáme tím, že zvládáme dělat několik věcí najednou. Jsme za to často obdivovány a nám to tak trochu dělá dobře. Tak nevědomky, za účelem pochvaly, děláme současně i čtyři věci naráz.

Zastavte. Popřemýšlejte, co potřebujete udělat jako první a na danou věc se zaměřte. Chcete si odpočinout? Pak sáhněte po své oblíbené knížce, ale telefon nechte ležet ve vedlejší místnosti. Potřebujete uvařit? Tak do toho neodbíhejte vyndávat prádlo z pračky. Přestaňte sjíždět Instagram v době, kdy si pochutnáváte na lahodném obědu. Vždy se zaměřte na jednu činnost, které věnujte veškerou energii. Jedině tak si budete pohodové chvíle užívat naplno.

Čtete? Vraťte se k tištěným materiálům

Kdy jste si naposledy koupila svůj oblíbený časopis nebo navštívila knihovnu? Pokud jezdíte často MHD, věnujte čas sobě a svým zálibám. Zapomeňte na bezhlavé koukání do telefonu, ale do knížky nebo časopisu. Čtení z papíru neunavuje oči, vůně papíru navodí příjemný pocit toho, že máte konečně v ruce svůj oblíbený titul a mačkání listů vám přinese ten pocit, který čtečka nikdy nenaskytne.

Zapomeňte telefon v obýváku

Chystáte se lenošit nebo se ukládáte ke spánku? Pak svůj telefon i tablet nechte položený ve vedlejší místnosti. V ložnici totiž nemá žádná technika co dělat, ani když se budíte mobilem. K tomu vám poslouží stylový budík. Když nebudete mít u sebe telefon, bude se vám lépe usínat, spát a nebudete se v noci budit upozorněním na zprávy.

Vypněte si notifikace

Máte v práci frmol a na stole vám bliká nepřečtená zpráva v telefonu? Vypněte si notifikace, které vám nedovolí, soustředit se na vykonávanou práci a nutí vás přečíst žhavé drby ze sociálních sítí. Nic není důležitého tak, jako dobře odvedená prezentace pro vašeho šéfa. Proto si zprávy přečtěte, až jako odměnu za vykonanou činnost. Ještě horší je to, když máte telefon propojený s hodinkami, které vás během porady upozorňují na příchozí zprávy. Hodinky si odpojte a zapněte si funkci propojení s chytrým telefonem až tehdy, budete-li to vážně potřebovat.

Naučte se nic nedělat

Je dobré si čas od času naplánovat klídek a pohodu. Nechejte plynout své myšlenky, věnujte se odpočívání ve svém oblíbeném křesle nebo na lehátku venku na terase. Mozek občasné lelkování potřebuje. Není totiž schopen rozpoznat realitu od té virtuální, pokud je neustále pod tlakem nejrůznějších informací. Dejte mu pohov a uvidíte, kolik zdravých nápadů se vám v hlavě během toho nic nedělání naskočí.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na