Blíží se závěrečné vysvědčení a vy jste jistě plni očekávání, jak to letos dopadne. Bude mít vaše holčička zase samé jedničky? Nebude mít váš starší školák nějakou čtyřku? Jak to s těmi známkami vlastně je a jsou vůbec tolik důležité? Jak dítě odměnit za vysvědčení?

O známkách byste měli mít přehled během celého roku

Ano, vysvědčení totiž není vizitkou jen vašich dětí, ale i vaše, popř. i paní učitelky. Vy všichni byste totiž měli spolupracovat, aby se váš školák něco naučil. A vy jako rodiče byste měli mít přehled o výsledcích dosahovaných ve škole celoročně. Pak vás totiž vysvědčení nepřekvapí.

Jak dětem pomoci k lepším známkám

Během celého roku se s menšími dětmi učte a aktivně se zajímejte o to, co ve škole dělají, co jim jde a co jim naopak dělá potíže. Větším dětem můžete sehnat doučování. Samozřejmě můžete děti motivovat nějakou odměnou, jestliže budou mít známky podle vašich představ, i když je to spíš krátkozraké a krátkodobé řešení. Lepší je dětem vysvětlit, že vzdělání se jim bude hodit po celý život a díky dosaženému vzdělání lépe dosáhnou i na vysněnou práci.

Když se vysvědčení blíží

Když už se vysvědčení blíží, pak se známkami stejně asi nic neuděláte. Nestresujte tedy dítě ani mu nevyhrožujte tresty. Je dobré známky nepřeceňovat – vždy se dají opravit v následujícím ročníku. Dítě musí vědět, že jej máte rádi a budete mít rádi, ať bude mít vysvědčení jakékoliv.

Odměny za vysvědčení

Někteří rodiče nebo prarodiče dávají za vysvědčení peníze – což lze určitě akceptovat u větších dětí. Menší děti by měly dostat nějakou hračku, knížku, nebo ještě lépe společný zážitek (výlet, cukrárna, kino).

Žádné tresty

Ani tělesné, ani jiné tresty dětem za vysvědčení neukládejte. Nenuťte je učit se o prázdninách, měly by si spíše odpočinout a načerpat sílu do dalšího školního roku. Vám to možná tak nepřijde – ve srovnání s vašimi pracovními povinnostmi – ale on takový školní rok je také dost náročný pro malého školáka. Na konci prázdnin společně naplánujte, jak se v problémových předmětech zlepšit – denně se učit, zaplatit doučování atd.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

1 komentář

  1. Je to vizitka vsech spolupracujicich?ditete,p.ucitelky i rodicu..a kdyz se nezadari podle predstav,tresty apod.rozhodne ne..dcera je v 1.tride,tam urcite ne..nevim sice,co budu rikat za par let?
    Deti by mely vedet,ze se uci predevsim pro sebe a svuj zivot,ze to nejdulezitejsi motivaci nejsou penize nebo radost rodicum..hlavne pro sebe.
    Maly darek vzdy potesi,penize ne,hracka,oblibena dobrutka,oblibeny obed plus zmrzka..vylet?

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno