Diastáza přímých břišních svalů, se kterou se určitá část rodiček setká po porodu, je rozestupem přímých břišních svalů. Přímý břišní sval je párový, začíná v oblasti dolních žeber a pokračuje až ke stydké kosti. Při správném postavení obě poloviny svalu drží blízko při sobě. Pokud máte diastázu, mezi svaly vzniká mezera.

Kromě toho, že jde o estetický problém, což si maminky s diastázou bolestně uvědomují, výše zmíněný rozestup způsobuje i závažnější problémy. Oslabuje se opěrný systém, svaly zastupuje méně pevné vazivo, a tím vznikají problémy s páteří, vystouplým břichem a zvyšuje se riziko břišní kýly.

Pokud je zaznamenána diastáza po porodu, příčinou je vaše těhotenství, tedy stav, kdy docházelo k soustavnému působení síly a tlaku na vazivový pruh.

Jak poznat, že mám diastázu?

Máte-li nějakou dobu po porodu, kila jdou úspěšně dolů, ale vaše břicho je stále ještě vystouplé, existuje vysoká pravděpodobnost diastázy. Jistá si budete, když provedete samovyšetření.

Lehněte si na záda, pokrčte nohy, uvolněte břišní svaly a položte tři prostřední prsty do pupíku. Pomalu zvedejte hlavu. V tuto chvíli vám svaly začnou pracovat a vy zjistíte, kolik prstů se vám vejde do vzniklé mezery. Pokud je mezera mezi svaly širší než 2 cm a vejde se do ní více než jeden či dva prsty, máte diastázu.

Jak cvičit?

Diastáza naštěstí nemusí být doživotní diagnóza, ale zbavit se jí vás bude stát určité úsilí. Jak správně tušíte, budete muset cvičit. Většina žen však dělá chybu právě v tom, že posiluje přímé břišní svalstvo pomocí cviků typu sklapovačky, a tím nevědomě diastázu pouze zhoršuje. Jaké cviky jsou tedy vhodné?

  • Dýchání

Lehněte si na podložku, přitlačte bedra k zemi, uvolněte se a nadechněte se do hrudníku. Při výdechu stáhněte břicho, svaly pánevního dna a zadek.

  • Natahování noh

Lehněte si na zem, pokrčte nohy v kolenou. Střídavě natahujte levou a pravou zadní nohu. Pomalu, nádech přitáhněte, výdech narovnejte.

  • Pozice kočky

Zaujměte pozici kočky (klek, dlaně pod rameny, kolena pod kyčlemi), hlava v prodloužení páteře. Břišní stěna je dlouhá a protažená. Nyní zatlačte špičkami do země a pomalu nadzvedněte kolena od podložky.

  • Zvedání na boku

Lehněte si na bok, jednu nohu pokrčte, druhou mějte nataženou. Zapřete se loktem o zem, loket v přímce s ramenem. Nyní odlepte bok od země směrem nahoru. Zapojujte břišní svaly, ne krk.

Další cviky vhodné na odstranění diastázy si snadno dohledáte. Máte-li ovšem podezření na diastázu v pokročilém stadiu, vyhledejte raději pomoc fyzioterapeuta, který vám ušije cvičení přímo na míru a zároveň bude reflektovat vaše pokroky.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno