Na to, abychom dopodrobna zmínili všechna pravidla a možnosti, jak takový dětský pokoj podle feng-šuej zařídit, bychom museli napsat celou knihu. Avšak alespoň malý návod, jak dosáhnout celkové harmonie, a to nejen dětského pokoje, ale i celého bytu či domu, vám dnes přinášíme.

Co je to vůbec feng-šuej

Feng-šuej je prastaré čínské učení o harmonii, energii a rovnováze. Ve feng-šuej se setkáváme se dvěma silami – jin a jang, které se neustále ovlivňují a doplňují. Stejně tak do feng-šuej patří pět základních přírodních prvků, tedy oheň, dřevo, voda, kov a země, které by se rovněž měly doplňovat a být v rovnováze.

Byt či dům podle feng-šuej

Abyste vůbec mohli hovořit o feng-šuej ve vašem domě či bytě, měl by být jednoznačně nízkonákladový, vybavený v přírodních materiálech (dřevo, kov) i přírodních barvách (to úplně neplatí u dětského pokoje, kde se můžete trochu odvázat). Pro zachování harmonie a energie je důležité šetřit vodou i elektřinou, důsledně třídit odpad a kupodivu i uklízet (to se zase úplně netýká dětského pokoje).

Dětský pokoj obecně

Aby byl dětský pokoj harmonický, nesmí být ani příliš velký, ani příliš malý. Uprostřed by mělo být volné místo, kudy může proudit energie celým pokojem. Barvy by měly být spíše tlumené, nábytek lehký a pokud možno ze dřeva. Důležité je dobré středové osvětlení a menší lampička u postýlky. I do dětského pokoje patří kousek přírody (nejedovaté rostliny, domácí zvířátko). Celý pokoj je dále potřeba smysluplně a harmonicky rozdělit na místo na spaní, na učení a na hraní.

Místo na spaní

Místo na spaní by se mělo skládat jen z postele a nočního stolku. Postel zkuste směřovat tak, aby čelo postele nesměřovalo ani k oknu, ani ke dveřím, nejlepší je situování ke stěně. Měla by stát mimo průvan a neměly by na ni mířit žádné ostré hrany (roh stolu, otevřené dveře). Kolem postele i na postýlce samotné (povlečení) jsou ideální jemné a tlumené tóny modré nebo zelené barvy, které napomáhají usínání. A pozor: nad postelí by nemělo viset nic rušivého (obrazy, skříňky, poličky).

Místo na učení

Sem patří zejména pracovní stůl a židle. Ohledně stolu je lepší stůl se zaoblenými rohy než s ostrými hranami. Židle může být otočná, ale měla by být umístěna tak, aby školák neseděl zády ke dveřím, naopak by měl mít na dveře dobrý výhled, aby se mohl cítit v bezpečí. Ideální barva do učícího koutku je žlutá – podporuje myšlení a kreativitu.

Místo na hraní může být klidně uprostřed pokoje, pokud už se jinam nevejde. Ideální je měkký koberec, hraček tak akorát (ani mnoho, ani málo), některé mohou být vyskládané na zemi, aby si s nimi dítě mohlo hrát, jiné mohou být uklizené v poličkách, skříňkách či truhlách. Pro místo na hraní jsou vhodné zářivé barvy, klidně dovolte dítěti i malovat na stěny anebo si tam lepit obrázky. V hracím koutku by měla být i nějaká skrýš (stan), do které se dítě může schovat, potřebuje-li trochu klidu a soukromí.

A jak máte zařízený dětský pokoj vy?

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno