Chcete více dětí, ale nemůžete každému dopřát vlastní pokoj? Nebojte se, nejste první, ani poslední. Sice se začíná ve velkém rozmáhat názor, že každé dítě musí vyrůstat v samostatném pokoji, a nejsou-li rodiče schopni toto zařídit, měli by s plozením dětí skončit, ale tak dramaticky se na to dívat zase nemusíme. Co je a není problém a jak vaši situaci prakticky vyřešit? Jaké jsou výhody a nevýhody, když jsou sourozenci v jednom pokoji?

Výhody společného pokoje

Děti se učí toleranci, kompromisům, společnému soužití. Dokáží lépe spolupracovat, více se sdílejí, nebojí se. Jsou výborně připraveni na společné bydlení na internátě či koleji, popř. budoucí život s vlastním partnerem.

Nevýhody společného pokoje

Děti mají méně soukromí i klidu na učení, mohou mít problém sladit své rozdílné biorytmy. Nemají takovou svobodu přivést si kamarády nebo návštěvu. V případě velké rozdílnosti povah dochází k častějším konfliktům ohledně uklízení, zhasínání nebo hudby.

Kdy spolu a kdy zvlášť?

U menších dětí s malým věkovým rozdílem je společný pokoj jednoznačně výhodou. S přicházející pubertou a to zvláště u dětí opačného pohlaví by však bylo vhodné uvažovat o oddělení dětí. Stejně tak u dětí, mezi kterými je velký věkový rozdíl. Pokud to pokoj umožňuje, můžete ho předělit sádrokartonovou příčkou. Někteří rodiče se vzdají ložnice ve prospěch dětí a sami spí na vyklápěcí posteli nebo gauči v neprůchozím obýváku.

Jak společný pokoj zařídit

Ale možná jste zkrátka v situaci, kdy svým dětem samostatné pokoje dopřát nemůžete. V tom případě si z toho nedělejte těžkou hlavu, ani se netrapte výčitkami, spíše moudře přemýšlejte, jak každému dítěti v pokoji zajistit jeho vlastní koutek. Pokoj lze opticky rozdělit nábytkem nebo paravanem. Nad postel se může dát závěs. Rozhodně vše řešte s dětmi, zapojte je a zkuste jim vyjít maximálně vstříc.

Hlavně nepanikařte. Možná sice vaše ratolesti budou občas trousit nespokojené řeči, ale to, zda vyrůstaly v pokoj samostatném, nebo se sourozencem, nebude mít zásadní vliv na jejich budoucí štěstí.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno