Dětský autismus bývá označován za jednu z nejzávažnějších poruch vývoje dětí. Zjednodušeně řečeno se jedná o vrozenou poruchu některých mozkových činností. Děti postihnuté touto nemocí se nikdy nemohou úplně „uzdravit“, ale můžete jim zjednodušit fungování v normálním světě svým chápavým přístupem. Pokud je vašemu dítěti stanovena některá z poruch autistického spektra, nepanikařte. Existuje mnoho různých forem autismu a dělí se do kategorií podle stupně závažnosti. Pokud si ale stále nejste jisti, zda vaše dítě touto poruchou trpí, zaměřte se na tyto 3 body:
-
Dítě je zasněné, častokrát nevnímá vnější podněty a je „ve svém světě“
Autistické děti bývají charakteristické tím, že nevnímají své okolí. Mohou být přímo fascinované věcmi, které běžný člověk považuje za nezajímavé. Hodiny pozorují nějaký objekt v přírodě nebo v domácnosti, důsledkem čehož jsou odpoutáni od vnějších podnětů. Může se vám snadno stát, že na něj voláte jeho jménem a ono nereaguje, protože má momentálně „mnohem důležitější věci na práci“. Autistické děti častokrát mívají zvláštní záliby a vynikají v různorodých činnostech. Mohou být až nadprůměrně inteligentní.
2. Nemají zájem o fyzický kontakt
To bývá velice složité přijmout zejména pro maminky takových dětí. Nevidí důvod, proč by měly objímat svého blízkého. Neumějí vyjadřovat lásku ani city. Často dokonce může docházet k opačné reakci a pokud takové dítě vyrušíte v jeho činnosti, například objetím, začne se vztekat.
3. Neumí se chovat ve společnosti
Posledním varovným příznakem je to, že těmto dětem chybí cítění pro správné a špatné jednání. Častokrát nerozumí běžným záležitostem a nechápou, proč by měli někomu oplatit úsměv, stisknout ruku nebo ho například pozdravit. Nedokáží dlouho udržet oční kontakt a obecně společnost lidí nevyhledávají. Jsou velmi samostatní a neumí si hrát ve společnosti jiných dětí.
Více článků najdete na portálu mamci.cz