Mateřská dovolená je sice krásné období, kdy si užíváte příchodu vašeho potomka na svět, cítíte lásku a radujete se z jeho pokroků a prvních krůčků, ale zároveň je to rizikové období, co se psychiky týče. Několik let doma (v případě dvou dětí za sebou to je ještě delší doba) může vést k izolaci a pocitům osamělosti. Vaše náplň dne je především péče o dítě a vy můžete mít pocit, že vyměňování plen a starost o domácnost je to jediné, co děláte a na co máte kapacitu. Tyto pocity můžou lehce přerůst v depresi nebo syndrom vyhoření. Je čas zvolnit a začít myslet také na sebe…

 Seberealizace

Několik let bez práce nemusí každému vyhovovat. Některé maminky mohou z nedostatku seberealizace a uplatnění doslova šílet. Mohou je přepadat pocity méněcennosti a myšlenky, že nic užitečného světu nepřináší… Stop! V první řadě si uvědomte, že být dobrou matkou je obrovská zásluha. V druhé řadě zkuste přijít na to, co by vás naplňovalo a můžete to dělat během mateřské. Umíte psát? Nebo něco vyrábíte? Je jen na vás, čím naplníte svou touhu po seberealizaci. Až to objevíte, vyhraďte si na to čas. Vždyť aby bylo šťastné dítě, musí být šťastná hlavně maminka.

 Choďte mezi lidi

Když jste ještě byla v pracovním procesu, pravděpodobně jste byla každý den v kolektivu (byť třeba jen malém) lidí. Být najednou každý den doma je pro mnoho maminek stresující. Dovolte si někdy vypnout, zařídit si hlídání a někam si vyrazit – ať už s manželem či kamarádkami. Častý problém mnoha žen je také to, že žádné kamarádky nemají. Třeba o ně právě tím vypadnutím z pracovního procesu přišly, protože se s kamarádkami už nesetkávají denně v práci a nebo mají kamarádky díky práci málo času. Nebo možná máte jen bezdětné kamarádky, se kterými jste díky narození potomka už nestačila držet krok a cesty se rozdělily, protože máte každá jiné starosti. Pokud je něco z toho váš případ, pokuste se najít kamarádku, která je na tom stejně, jako vy – také maminku. Budete mít společná témata k hovoru, můžete chodit na procházky či na dětské akce společně. Bude to výhoda, jak pro vás, tak i pro vaše dítě, které díky tomu také získá společnost.

 Travte čas i sama

Může znít, jako paradox, že jsme si v předchozím bodě radily chodit do společnosti a teď zase trávit čas o samotě. Ale toto se vzájemně nevylučuje. Trávit čas i sama se sebou je stejně, ne-li více důležité pro psychickou pohodu. Své dítě každá maminka miluje, ale trávit s ním čas 24 hodin denně může být skutečně vyčerpávající. Zasloužíte si někdy nerušeně užívat jen sebe samotné. S pomocí rodiny si vyhraďte chvilku jen sama pro sebe. Stačí klidně jednou týdně na hodinku, i to se počítá. Můžete dělat cokoli – kreslit, sledovat seriály, číst si nebo si klidně jen užívat ticha. Jediné, co je zakázáno – nevyužívejte svou chvilku pro sebe na vyžehlení té kupy oblečení, která vám doma leží už týden. Ona vám neuteče.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno