Atopický ekzém patří mezi nejrozšířenější zánětlivá onemocnění kůže, které postihuje přibližně 10% populace. Neptá se po věku, ani pohlaví. Postihuje stejně malé děti, dívky i chlapce, a stejně tak i dospělé.

Atopický ekzém je, oproti jiným ekzematickým onemocněním, typický tím, že vzniká na alergologickém podkladě. Projevuje se úporným svěděním a tvorbou nevzhledných, červených, plošně rozsáhlých ploch. Navíc je ekzém doprovázen velmi suchou kůží, která má právě k tvorbě ekzému ještě větší sklon.

Formy ekzému

Kožní problémy obecně si nevybírají. Postihnou kohokoli a kdykoli. Bez ohledu na věk. Proto není žádnou výjimkou, když malé dvouměsíční miminko má diagnostikováno atopický ekzém. U kojenců jsou známky ekzému patrné především v obličeji. Pokud postihne ekzém předškoláka, nejvíce postižená místa budou kolem loketních jamek a pod koleny. Tedy v místech drobné zapářky.

Dospělí jedinci, u kterých se ekzém projevil poprvé, mají nejnáchylnější k tvorbě ekzému ruce, obličej a krk. Tím, že jsou to plochy na těle nejvíce viditelné, trpí celým onemocněním především psychika dotyčného.

Může se ekzém zahojit a vyléčit?

Vznikne-li ekzém v dětském věku, i v tom předškolním, je velká šance, že do dospělosti nepřetrvá. Jedná se totiž o tzv. dětský typ ekzému, který v dětství spontánně vymizí. Občas se však vyskytnou případy, kdy si dítě nese celý nepříjemný stav od dětství, přes pubertu až do dospělosti. Jedná se zhruba o ¼ případů.

Objeví-li se však první projevy v pubertě či dospělém věku, většinou již takový typ přetrvá celý život, a jedinci se s ním musí naučit žít.

 

Co nejvíce pomáhá?

První kroky, při zjištění nepříjemných příznaků, vedou do ordinace kožního lékaře. Dermatolog předepíše a doporučí léčbu komplexní. Ta zahrnuje několik typů léčby, jako je zevní terapie, vnitřní terapie, psychoterapie i dieta.

Zevní léčba se zaměřuje především na hydrataci suché pokožky, čímž se snižuje náchylnost k tvorbě svědivých míst. Postižená místa se mohou obkládat obkladem z dubové kůry a v neposlední řadě je zahájena místní terapie formou speciálních mastí, krémů či olejů.

Velmi vhodným typem jsou celkové koupele s přísadou imunostimulačních olejů, které celou pokožku zvláční a zároveň ošetří postižená místa. Někdy lékař přistupuje k terapii kortikoidy. Taková léčba je sice velmi účinná, ale je vykompenzována mnoha nežádoucími účinky. Proto by taková terapie měla být aplikována jen nezbytně nutnou dobu. Jednak hrozí riziko závislosti a jednak, jelikož kortikoidy jsou hormony, se jedná o přísun látek, které tělu příliš neprospívají.

Vnitřní formou terapie se myslí především užívání léků. Jelikož je atopický ekzém onemocnění alergické povahy, mohou být podávána i antihistaminika. Ty totiž utlumují alergické nežádoucí reakce. V případě rozsáhlých zánětů se sahá po antibiotické léčbě.

Psychoterapie je jedna z variant léčby, v případě, že ekzém postihuje velkou část viditelných míst a pro člověka je velmi nepříjemné chodit proto do společnosti. Má to svůj význam, důležité je však smíření se s nepříjemným faktem a stavět život na důležitých hodnotách. I samotný stres napomáhá vzniku nemoci. Někdy stačí pár věcí hodit za hlavu a potíže obvykle ustupují.

Dieta jako přehlížená forma terapie

Potraviny s dráždivou složkou, jako jsou ovoce, ovocné nápoje, oříšky, kyselé bonbony, citrusy, mléčné produkty či příliš kořeněná a dráždivá jídla by měla být v případě atopiků zcela vyloučena. Každý člověk je originál a každému vyhovuje něco zcela jiného. Každý by si proto měl vyzkoušet sám na sobě, co mu dělá dobře a po čem naopak cítí zhoršení problémů.

Někdy může pomoci dieta podle krevních skupin, jindy se může do jídelníčku zařadit jeden postní den, někomu pomáhá vynechat ze stravy lepek, aniž by trpěl celiakií, jiný zase nedá dopustit na půst od mléčných výrobků.

Atopie je velmi nepříjemná kožní záležitost. Tělo nám dává najevo, že něco nechce přijímat. Poslechněte signály, které nám dává, a dopřejte mu to, po čem bude vzkvétat.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno