Dětská spánková epilepsie neboli benigní epilepsie s rolandickými hroty (BERG) je onemocnění dětí ve věku od 3 do 11 let a tvoří až 20 % všech dětských pacientů s epilepsií. Co když se u vašeho dítěte zjistí tato nemoc? A jaká je prognóza?

Jak se projevují záchvaty

Tento druh epilepsie patří mezi mírnější formy, kdy záchvaty postihují jen obličej, zejména jazyk, popřípadě horní končetiny. Spánková se této epilepsii říká proto, že se tyto stavy obvykle projevují ráno po probuzení anebo i večer těsně po usnutí – dítě je probuzeno záchvatem. První záchvat vás samozřejmě vyděsí, avšak není potřeba propadat panice. Nejjednodušší je vzít dítě na oddělení dětské neurologie (v Praze třeba Motol, Krč), kde jej vyšetří, natočí EEG a sdělí vám další postup.

Úprava denního režimu

Po prvním záchvatu (na jeden epileptický záchvat během života má mimochodem nárok každý člověk, aniž by u něj byla diagnostikována epilepsie) je obvykle doporučeno upravit dítěti denní režim, aby mělo pravidelný spánek (pravidelný čas, kdy jde spát, i kdy vstává) a tento režim neměnit ani v době víkendů, prázdnin, rozhodně se nedoporučuje odlétat na dovolenou uprostřed noci apod. Stejně tak je dobré omezit hraní počítačových her, při kterých dochází k velkým světelným kontrastům, vybírat počítač s menší obrazovkou a mít při hraní her rozsvícené světlo.

Nástup léků

Jakmile se záchvaty opakují, je načase kromě dodržování pravidelného režimu nasadit léky – tzv. antiepileptika. Nasazují se postupně až do konečné dávky podle hmotnosti pacienta. Ovšem stejně jako všechny ostatní léky mohou mít vedlejší účinky (mezi nejčastější patří závratě, ospalost, únava, zadýchávání se apod.). Pokud má vaše dítě závažnější vedlejší účinky nebo jej tyto vedlejší účinky omezují v běžném životě, určitě se nebojte požádat o změnu medikace. Nasazování či změna medikace může probíhat i za hospitalizace pacienta, aby se předešlo dalším komplikacím.

Prognóza

Ačkoliv se může zdát, že epilepsie je celoživotní onemocnění, u této formy to neplatí. Obvykle vymizí sama během puberty (11–13 let). Takže i případné podávání léků představuje většinou jen dočasnou zátěž pro organismus dítěte.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno