Určitě také s každými narozeninami svého syna či dcery přemýšlíte nad tím, jakou formu oslavy zvolit, kolik kamarádů pozvat, zda pozvat jen děti, nebo i jejich rodiče, jaký upéct dort apod. V žádném případě nechceme nabídnout nějakou unifikovanou oslavu, kterou by měli všichni rodiče malých děti dodržet, spíše se snažíme přinést pár tipů, abyste věděli, čeho se chytit. Takže, tady jsou.

Venku, nebo doma

Oslava se dá pořádat venku i doma. Pokud to počasí jen trošku dovolí, přimlouváme se za to, aby se konala venku. Děti mají za prvé mnohem více prostoru na dovádění, za druhé nebudete muset tolik uklízet a řešit, že dort místo v bříšcích malých strávníků skončil na pohovce a koberci. Samozřejmě za deště se budete muset přesunout domů a improvizovat. Ale například v zimě, když je sníh, se může část oslavy konat uvnitř (dort, předávání dárků), ale následovat může odpolední či večerní sáňkování, lyžování, koulování na osvětleném kopci.

Kolik kamarádů pozvat a jak dlouho má vůbec oslava trvat

Existuje jedno obecné pravidlo, které velmi zjednodušeně říká: Kolik je oslavenci let, tolik by měl mít na oslavě kamarádů a tolik hodin by měla oslava trvat. Vezmeme-li jako příklad roční děťátko, pak by mělo mít na oslavě jednoho příbuzného (jednu rodinu) a oslava by měla trvat přibližně jednu hodinu – více totiž stejně oslavenec nevydrží. To neznamená, že mu nemůžete druhý den udělat stejnou oslavu s jinou příbuzenskou větví. Šestiletý školák si může pozvat na oslavu +/- 6 kamarádů a oslava může trvat celé odpoledne.

Máte celou oslavu moderovat, nebo dát dětem volnost

I tady se určitě vyplatí použít starý známý „selský rozum“. Když dětem nabídnete dort, je jasné, že jim ho zřejmě budete sama krájet a servírovat na talířky. Pokud máte připravené nějaké soutěže, kde je potřeba dospělácká ruka, musíte je vy osobně vyhlásit a dohlížet na dodržování pravidel. Bojovku musíte předem připravit a pak jít v závěsu s dětmi, abyste jim byli nápomocní, když nebudou moci něco rozluštit. Ale venku na zahradě jim můžete dát úplnou volnost (pokud tedy zrovna neničí vaše vybavení nebo nebijí spolužáka).

Pár nápadů na bojovku

Bojovka je oblíbená součást oslavy (alespoň u nás). Je to trochu náročné pro rodiče, ale děti se vyřádí. Jestli nemáte dostatek nápadů, jak takovou bojovku pojmout, zkuste třeba tyto:

zvířátková bojovka pro menší děti – děti plní na jednotlivých stanovištích úkoly spojené se zvířátky, která v lese žijí, závěrečný poklad může být ve formě gumových medvídků nebo čokoládových belgických pralinek ve tvaru mušlí;

pirátská bojovka – děti musí např. jít s jedním zavázaným okem, musejí nakreslit pirátskou loď, závěrečný poklad bude ve formě zlatých čokoládových mincí;

historická bojovka – vyberte jakékoliv historické období, které se vám líbí – třeba dobu husitskou, děti odpovídají na otázky týkající se této doby, pokusí se vyrobit nějakou husitskou zbraň, závěrečný poklad je ukrytý ve „zřícenině hradu“, kterou je potřeba nejprve dobýt (pomocí těch vlastnoručně vyrobených zbraní samozřejmě);

– cashkobojovka – hledají vaše děti rády cashky? Pak máte z poloviny vyhráno. Veďte bojovku po trase, kde se podle navigace nachází několik cashek a nechte je hledat. Dejte jim vždy dostatek času, aby se mohli v klidu podepsat a vyměnit „suvenýry“. Pokud se ve vašem okolí žádné cashky nevyskytují, nezbyde vám nic jiného, než schovat „vlastní“. K tomu dětem připravte třeba papírovou mapu, kudy mají jít a kde hledat, nebo jiné instrukce, které je k „pokladům“ dovedou.

Více článků najdete na portálu mamci.cz 

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno