Ačkoliv novorozenecká žloutenka nemá nic společného s dalšími typy žloutenek (A, B nebo C), může maminku v porodnici pěkně vyděsit. Avšak nebojte se, není to nic vážného a ve většině případů se zcela vyléčí již během pobytu v porodnici.

Co je novorozenecká žloutenka

Novorozenecká žloutenka je onemocnění, při němž dochází k rozpadu červených krvinek a uvolňování barviva zvaného bilirubin.

Která miminka jsou k této nemoci náchylnější

Nejvíce náchylná jsou miminka nedonošená nebo miminka s nižší hmotností, pak také miminka, která mají zhoršenou funkci jater (játra pak nedokážou bilirubin odbourávat), či miminka, jejichž maminka má Rh faktor negativní a miminko Rh faktor pozitivní, nebo pokud má maminka krevní skupinu 0 a dítě jinou krevní skupinu. Závažné jsou komplikace, když je maminka HIV pozitivní nebo by měla hepatitidu typu B.

Jak novorozeneckou žloutenku poznáte

Nemoc poznáte poměrně snadno: děťátko má žlutou kůži, je celkově unavené, nechce sát mateřské mléko, má slabší reflexy i svalové napětí.

Jak se miminko léčí

Nejčastější terapií je fototerapie UV zářením, která se provádí přímo v porodnici a miminko pak odchází z nemocnice zcela zdravé. Při vážnějších poruchách dostává miminko léky a jen ve zcela výjimečných případech se přikročí k tzv. výměnné transfuzi krve. V případě, že jsou vážně poškozena játra, je třeba miminku transplantovat játra.

Jak dlouho novorozenecká žloutenka trvá

Fyziologická žloutenka trvá 5–10 dní, poté je miminko zcela vyléčeno. Při závažnějších potížích žloutenka trvá déle (pozor: zvýšená hladina bilirubinu může způsobit i těžkou chudokrevnost), přistoupí se k některým z výše uvedených léčebných metod.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno