Mnoho nastávajících maminek má obavy z různých vyšetření, nejen kvůli sobě, ale i kvůli miminku, aby vše dopadlo dobře. U některých vyšetření se opravdu není čeho obávat, je však dobré vědět, na co se připravit, a sem patří i test na těhotenskou cukrovku (OGTT).

Co znamená zkratka OGTT

Zkratka znamená doslova „orální glukózový toleranční test“, tedy reakci organismu na podání glukózy ústy.

Kdy se test provádí

Pokud není cukrovka již v anamnéze těhotné nebo v rodinné anamnéze nebo pokud žena netrpěla těhotenskou cukrovkou v předchozím těhotenství anebo není obézní, provádí se nejčastěji na přelomu 2. a 3. trimestru (přesněji mezi 24. a 28. týdnem těhotenství). V ostatních případech, kdy je riziko cukrovky vyšší, se provádí již v prvním trimestru – co nejdříve po zjištění těhotenství.

Jak se test provádí

Na test se připravte dopředu, protože bude trvat nejméně 2 hodiny. Navíc před testem nesmíte nic jíst a pít pouze vodu. Při příchodu na odběrové místo se vám nejprve odebere vzorek krve a moči. Pak vypijete glukózu (75 mg glukózy rozpuštěné v 250 ml vody nebo čaje) a měla byste to stihnout do 10 minut. Pak již jen budete sedět v čekárně a přesně za hodinu opět odevzdáte vzorek moči a krve a za další hodinu rovněž. Během testu nesmíte jíst, kouřit ani se fyzicky namáhat.

Kdy jsou výsledky

Výsledky testu jsou obvykle k dispozici do 2 až 3 pracovních dnů. Celé vyšetření je hrazeno ze zdravotního pojištění.

Co když se zjistí těhotenská cukrovka

Těhotné ženě, u které se zjistí těhotenská cukrovka (gestační diabetes mellitus), je doporučena vhodná dieta při tomto typu cukrovky a je pravidelně kontrolována do konce těhotenství (a nějakou dobu i po něm) na hladinu glukózy v krvi. Těhotenská cukrovka opravdu trvá jen během těhotenství a při včasné diagnostice a dietě nemůže miminku ublížit. Po porodu se vše obvykle vrací do běžných kolejí, i když ve vyváženém stravování byste měla pokračovat i nadále.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno