Vzbudíte se uprostřed noci a čekáte, že hned usnete. Namísto toho se donekonečna převracíte a usnete těsně před tím, než zazvoní budík. Co s tím? Jak se dá dobře spát?

Spánek je pro náš organismus velice důležitý. Počítání oveček však nezabírá, to už jste zjistili dávno. Namísto toho, abyste si v noci odpočinuli, vkrádají se vám do hlavy myšlenky. Ty, které se přes den zdají být naprostými banalitami, jsou ve tři ráno naprosto hororovými scénáři. Jste unaveni a je jasné, že se vám ráno nebude chtít vstát a fungovat až do večerních hodin.

Rada první: Vyvarujte se odpolednímu dřímání

Dát si dvacet po každém obědě je sice zdravé a pro nás velmi žádoucí, ale pokud jste v noci nespali a přes den jste kvůli tomu zcela nepoužitelní, měli byste odolat pokušení jít si na chvilku během dne lehnout. Lepší je jeden den přetrpět a večer si jít lehnout o hodinu dříve. I když půjdete spát dříve, než jste zvyklí, budete dostatečně unavení natolik, že usnete v krátkém čase a spánek bude kvalitnější.

Rada druhá: Rozsviťte si

Den a noc se nemění jen tak pro nic za nic. Střídání světla a tmy určuje, zda jsme bdělí nebo ospalí a unavení. Když se venku začne stmívat, naše tělo se automaticky přepne do tlumeného režimu. Nastartuje se produkce hormonu spánku, melatoninu. Ten se však začne produkovat v dostatečném množství jen tehdy, pokud jste se během dne dostatečně nabažili světla. Proto se doporučuje být alespoň každý den půl hodiny na procházku. Světlo v kanceláři je oproti světlu venku slabší a vaše tělo nemá dostatečné množství slunečního záření k tomu, aby se nám “zapnul úsporný režim.”

Rada třetí: Napište si co vás trápí

Víte o tom, že vás v noci přepadávají stále ty samé myšlenky, které vám dělají během dne starosti? Když se v noci často budíte, většinou vás napadne jedna a ta samá myšlenka. Proto až příště půjdete spát, připravte si na noční stolek poznámkový blok. Když se v noci vzbudíte, napište si první myšlenku, která vám bleskla hlavou. Další den si zápisky přečtěte. Často půjde o obdobné myšlenky, které vás v noci trápí. Tyto problémy je nutné řešit během dne. Tak mnoho lidí vyřešilo téměř nevyřešitelné problémy!

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno