Vzbudíte se uprostřed noci a čekáte, že hned usnete. Namísto toho se donekonečna převracíte a usnete těsně před tím, než zazvoní budík. Co s tím? Jak se dá dobře spát?

Spánek je pro náš organismus velice důležitý. Počítání oveček však nezabírá, to už jste zjistili dávno. Namísto toho, abyste si v noci odpočinuli, vkrádají se vám do hlavy myšlenky. Ty, které se přes den zdají být naprostými banalitami, jsou ve tři ráno naprosto hororovými scénáři. Jste unaveni a je jasné, že se vám ráno nebude chtít vstát a fungovat až do večerních hodin.

Rada první: Vyvarujte se odpolednímu dřímání

Dát si dvacet po každém obědě je sice zdravé a pro nás velmi žádoucí, ale pokud jste v noci nespali a přes den jste kvůli tomu zcela nepoužitelní, měli byste odolat pokušení jít si na chvilku během dne lehnout. Lepší je jeden den přetrpět a večer si jít lehnout o hodinu dříve. I když půjdete spát dříve, než jste zvyklí, budete dostatečně unavení natolik, že usnete v krátkém čase a spánek bude kvalitnější.

Rada druhá: Rozsviťte si

Den a noc se nemění jen tak pro nic za nic. Střídání světla a tmy určuje, zda jsme bdělí nebo ospalí a unavení. Když se venku začne stmívat, naše tělo se automaticky přepne do tlumeného režimu. Nastartuje se produkce hormonu spánku, melatoninu. Ten se však začne produkovat v dostatečném množství jen tehdy, pokud jste se během dne dostatečně nabažili světla. Proto se doporučuje být alespoň každý den půl hodiny na procházku. Světlo v kanceláři je oproti světlu venku slabší a vaše tělo nemá dostatečné množství slunečního záření k tomu, aby se nám “zapnul úsporný režim.”

Rada třetí: Napište si co vás trápí

Víte o tom, že vás v noci přepadávají stále ty samé myšlenky, které vám dělají během dne starosti? Když se v noci často budíte, většinou vás napadne jedna a ta samá myšlenka. Proto až příště půjdete spát, připravte si na noční stolek poznámkový blok. Když se v noci vzbudíte, napište si první myšlenku, která vám bleskla hlavou. Další den si zápisky přečtěte. Často půjde o obdobné myšlenky, které vás v noci trápí. Tyto problémy je nutné řešit během dne. Tak mnoho lidí vyřešilo téměř nevyřešitelné problémy!

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na