Počty císařských řezů jsou na vzestupu po celém vyspělém světě. Důvodem, proč musí být těhotenství ukončeno chirurgickým zákrokem je nepříznivá poloha plodu, mnohočetné těhotenství, nedostatek kyslíku miminka v děloze, velká váha miminka, dále ženy trpící chronickým onemocněním, které vylučuje rodit přirozeně, ale i nepostupující porod. Na vině je i stále se zvyšující věk rodiček, mnohočetné těhotenství po umělém oplodnění. Některé maminky už ví dopředu, že bude proveden císařský řez, je tedy plánovaný. U jiných se k němu přistupuje až při samotném porodu, v případě komplikací a jedná se o akutní císařský řez. Císařský řez je možné provést jen tehdy, pokud ještě dítě není sestouplé v pánvi.
V současné době nelze porodit na přání císařským řezem, realita je ale jiná. Strach maminek z klasického porodu může zapříčinit, že maminka si přeje rodit císařským řezem. Málo kdo už ví, že rizika komplikací zákroku jsou až šestkrát větší než přirozeného porodu. Jistou výhodou může být, že nedojde k poranění vnitřních a vnějších rodidel nebo nástřihu hráze. Na druhou stranu jizva na břiše je bolestivá a rekonvalescence trvá déle.
Jak vše probíhá?
Pokud je zákrok plánovaný, maminka se dostaví do nemocnice den předem s veškerým předoperačním vyšetřením. Jistá výhoda je, že je znám datum porodu a tatínek si může vzít v práci volno. Většinou druhý den podstoupí maminka zákrok. Pokud je rozhodnuto o akutním císařském řezu, žena je převezena z porodního boxu na operační sál.
Zákrok probíhá pod anestezií. Buď celkové (klasická) nebo epidurální anestezie, kdy je maminka při vědomí, jen je znecitlivěna dolní polovina těla. V současné době, pokud je to možné, je preferována epidurální anestezie. Maminka si může alespoň částečně prožít porod a výhodné je to i z hlediska nástupu laktace.
Pokud nedojde ke komplikacím, samotný zákrok trvá přibližně 45 minut, operatér pronikne několika vrstvami do dutiny břišní a dělohy, vyjme miminko, přestřihne pupečník. Dítě je předáno do pediatrické péče. V bondingu může nahradit maminku tatínek. Maminka je po zákroku převezena na pooperační oddělení, kde je sledována. Pokud to stav dovolí, personál se snaží maminku druhý den aktivizovat, chůzí s dopomocí. Je důležité, aby se maminka snažila chodit a dostat se tak do kondice. Následně je převezena na klasické oddělení šestinedělí, kde už má miminko u sebe.
I pro miminko představuje císařský řez riziko. Dítě neprojde vaginálním prostředím, což může mít dopad na imunitu. Je také horší adaptace po porodu. Mínusem je i dočasná separace miminka po zákroku, to má bohužel často vliv i na nástup laktace. Separace neprospívá mamince a miminku ani z psychického hlediska. Narušuje se tak kontakt, vzájemné seznámení a mateřského chování. Udává se, že miminka bývají plačtivější a vyžadují více kontaktu, jsou tzv. „neodložitelná“.
Mamince „na památku“ zůstane jizva, která je ale diskrétní a není vidět ani v plavkách. Se cvičením musí maminky vyčkat delší dobu než maminky po přirozeném porodu. Provádějí se pouze cviky na pánevní dno, které v porodnici naučí maminku fyzioterapeut. Stehy se vytahují přibližně 7. den po zákroku. Jizvu je vhodné masírovat tlakovou masáží, jemnými stisky prstů a to jak vlastní jizvu, tak okolní tkáň. Jizvu promazávejte.
Některé maminky se s císařským řezem vyrovnají bez potíží, jiné maminky a zvláště ty, u kterých došlo na „císaře“ neplánovaně, si mohou odnést porodní trauma. Pocity, že zklamaly a nedokázaly porodit přirozeně i když byly naladěné na přirozený porod. Buďte co nejvíce s miminkem v kontaktu, vhodné je nošení kůži na kůži, kojte na požádání (pokud kojíte), mazlete se. Jsou ženy, které se postupem času s operačním porodem vyrovnají, některé musí vyhledat terapeuta.
To, že žena rodí „císařem“, z ní horší maminku nedělá, pokud plánuje ještě další děti, lze rodit přirozeně i po prodělaném císařském řezu.
Více článků najdete na portálu mamci.cz
Jako vše kolem porodu,je i tohle hodně individuální. Malá byla narozená akutním císařem,nemocná skoro vůbec a když,tak jako každé dítě,laktace bez problému,kojila jsem ještě po 1.roce. Naprosto hodné a spokojene miminko. Možná více kontaktní,ale které mimco nemiluje náruč své matky. I já ji to chtěla dopřát,když nám to nebylo umožněno hned. Za chvíli ji budou 2roky a musím říct,že moje péče a přístup se mi milionkrát vrací,díky našemu vztahu :). Píšu to hlavně proto,že všude se člověk dočte hlavně o tom,jaka to má negativa a ženské,které pak musí podstoupit sekci,se už předem obávají. A přitom to může vše fungovat i po sekci skvěle ;). Když není na výběr,jinak bych sekci nevolila dobrovolně,vzhledem k hojení,s kterým mi ale hodně pomohla ta touha chtít být se svým dítětem.