Každá žena chce mít svou domácnost krásnou a čistou. Jak ale skloubit vše dohromady, když máte práci, děti, domácí mazlíčky a také své koníčky a zájmy? Jednoduše! Do úklidu zapojte celou rodinu a za pomoc je odměňte. Sladce!

Péče o domácnost (ne)musí být drama

Pravidelný úklid je klíčem k pořádku a ke zdravému žití v jedné domácnosti. Ovšem jen do té doby, dokud se z něj nestane rodinné drama. Máte ratolest, která vám pomůže maximálně dát špinavé prádlo do ruky a manžela, který vás podpoří pouhými slovy, “tady máš ještě drobek” z pohovky? Pak si řekněte jednou pro vždy konec a vyzkoušejte bez zbytečného křiku (kterým si pomoc stejně nevykřičíte) několik tipů, jak do úklidu nenásilně zapojit celou rodinu.

Rozdejte úkoly. Ze začátku pro jistotu jen menší!

Připravte si na list papíru seznam úkolů, které zvládnou už i vaši nejmenší členové domácnosti a vyznačte ty, které se hodí pro vás a další pro vašeho manžela. Ostatní práci nechte volnou, aby si je členové domácnosti dobrovolně vybrali. Seznam úkolů dá nenásilnou formou najevo, co všechno jste doposud dělala sama a o to více budou všichni ochotnější vzít valnou část úkonů na sebe.

Úkoly konejte pravidelně

Nikdy nedocílíte efektivní pomoci tak, jako když se stane pravidlem. Od prvního dne proto děti i manžela inspirujte k tomu, aby se každý den věnovali své konkrétní činnosti. Odměnou jim může být dobrý domácí koláč nebo zakoupené dobroty, které všichni tolik milují.

Naučte je práci zjednodušit

Děti nedokážou tak dobře vytřít podlahu a ani manžel okna nevyleští tak dokonale, jako vy. Namísto kritiky je naučte pracovat s moderními pomocníky, kteří jim usnadní práci a možná ji udělají za ně.

I nejmenší mohou pomáhat

Máte doma malého pomocníka? Není nic jednoduššího, než ho zapojit do úklidu od raného dětství. Děti milují dělat vše se svými maminkami. Proto svým ratolestem kupte hadříky v zářivých barvách a nechte je leštit třeba nábytek. Nákup barevných úložných boxů je zase bude motivovat k úklidu i těch nejmenších hracích kostek. Dítě by se mělo do tří let naučit uklízet si po sobě všechny hračky a po třetím roce se může klidně zapojit do utírání prachu nebo podávání prádla při věšení.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno