Mít dokonale čistý gril je základ a zásada číslo 1. S připálenými zbytky z předchozího grilování vám totiž nebude chutnat dobře ani sebelepší kousek masa. Abyste předešli namáhavému oškrabávání mřížky, vrhněte se na její čištění nejlépe ihned po grilování, dokud je ještě trochu teplá. Bude tak poddajnější na vyčištění.
Teplota grilu
Pečení na prudkém žáru jen kousek nad žhavým uhlím – to je další chyba, které se při grilování často dopouštíme. A to v domnění, že tak získáme zlatavou křupavou kůrku vonící po ohni. Ve skutečnosti bude výsledek spíše nepěkně vysušený. Maso raději nejdřív nechte sežehnout nad přímým plamenem a pak jej uložte na okraj grilu, kde jej nechte pozvolna dojít. Díky tomuto postupu získáte křupavou kůrku, aniž by maso ztratilo na šťavnatosti.
Propichujete maso
Při otáčení masa je důležité dbát na to, abychom ho nepropíchli, neboť propíchnuté maso ztrácí všechnu svou drahocennou šťavnatost – pro mnohé to nejdůležitější! Otáčení masa vidličkou je tedy nevhodné, pro jistotu si pořiďte speciální kleště na obracení masa a nebudete muset mít strach, že jej omylem propíchnete.
Přeháníte to s kořením či marinádou
Marináda slouží k tomu, aby maso jemně vychutila a také aby zkřehlo. Mnoho lidí si myslí, že čím více marinády, tím chutnější výsledek. To je však velký omyl. Marináda má za úkol chuť masa jen podtrhnout, ne ji přebít. Proto s ní zacházejte opatrně. Před grilováním ji z masa otřete a poté můžete dát maso na gril. Méně je někdy více a v tomto případě nejen kvůli chuti. Také strávíte méně času s čištěním grilu.
Maso přímo z lednice
Často se tak úzkostlivě obáváme, aby se nám maso nezkazilo, že ho až do poslední chvíle necháváme uložené v lednici. A potom s ním hned šup na gril. Na gril však studené maso nepatří! Mělo by mít pokojovou teplotu, jinak se nebude opékat rovnoměrně. Vyndejte jej tedy z lednice alespoň půl hodinky před grilováním – a pokuste se ho v rámci možností ochránit před přímým sluncem a hmyzem. Pokud také děláte tuto častou chybu, vyzkoušejte náš tip a uvidíte, že si tentokrát pochutnáte o moc víc.
Solíte moc brzy
V moment, kdy maso nasolíte, začíná pouštět vodu. Pokud ho tedy nasolíte předem, výsledkem bude vysušená podrážka bez kůrky a určitě si moc nepochutnáte. Zapamatujte si zásadu – solit až na talíři – a uvidíte, že z takhle připraveného masa budete mít o moc lepší zážitek!
Více článků najdete na portálu mamci.cz