Foto: pixabay

Pořídit dítěti psa – to je rozhodnutí na velkou část života. A což teprve, když se rozhodujeme již s menšími či většími dětmi. Pořídit si psa znamená velkou dávku energie, výdej značného množství peněz i dalšího „člena rodiny“, o kterého je potřeba se pravidelně starat.

Několik možností, kdy si pořídit psa

  1. Někteří mladí lidé si pořizují společného psa ještě před tím, než si pořídí dítě. Tak si testují, zda se budou schopni o tvorečka postarat, zda jim to bude vyhovovat atd. Samozřejmě se nevylučuje to, že za pár let budou mít ke psovi i miminko.
  2. Některé rodiny si pořizují psa k miminku. Má to své výhody – maminka nebo tatínek jsou na rodičovské dovolené, a tedy netráví celý den v práci, a mohou se kromě miminka postarat i o pejska – zejména několikrát denně venčení.
  3. Valná část rodičů pořizuje psa většímu dítěti – ve věku kolem 10 let – aby se naučilo samostatnosti, péči o jiného tvora, chodilo pravidelně ven místo sezení u počítače atd. V tomto věku je skutečně dítě schopné postarat se o psa, chodit s ním na procházky i jej nakrmit. Samozřejmě třeba lékařskou péči zajišťují rodiče. Také je potřeba vybrat plemeno, které dítě zvládne – tedy menší a hlavně lehce ovladatelné.
Foto: pixabay

Co pes do rodiny přináší

Pes do rodiny a k dítěti zvlášť přináší mnoho pozitivních momentů. Jednak je to parťák do nepohody, kterému se dá obrazně vyplakat na rameni. Je to parťák ke hrám venku i doma. Je to vděčné téma k rozhovorům pro dítě i pro rodiče – přes psa se nejlépe seznámíte s kamarády a sousedy. Dítě se naučí starat o zvíře, pozná, co tato péče obnáší. Může jej venčit, krmit, koupat, hrát si s ním, větší dítko dokáže psa „vychovat“ pomocí povelů.

Nevýhody psa

Avšak pes s sebou může samozřejmě přinášet i některé nevýhody. Zejména si uvědomte, že je to závazek na cca 15 let, které s vámi bude trávit. Dalším negativem, a to zejména až pejsek zestárne, jsou docela velké náklady na zdravotní péči. Ale i mladý pes vám může zamotat hlavu, když přemýšlíte, kam jej dáte po dobu své dovolené, nebo kdo se o něj postará.

Přesto všechno ale klady spojené s pejskem jednoznačně převažují nad možnými zápory!

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno