Existuje vůbec někdo, koho v tomto období neskolila chřipka nebo nachlazení? Myslím, že to všichni vidíme všude kolem sebe – kýcháme, smrkáme, kašleme. A farmaceutický průmysl si pomyslně mne ruce. Avšak jde to i bez léků! Užíváním léků totiž své tělo oslabujeme a učíme tomu, že se samo neumí bránit. Přečtěte si rady, jak být brzy fit bez zbytečné chemie a bojovat proti nachlazení bez léků!

Zasáhněte včas

Většina lidí není schopna či nemá možnosti upřednostnit zdraví nad povinnostmi a tak tvrdě pracují až do doby, než je chřipka skolí v plné parádě. Jestliže však zakročíte včas, můžete zmírnit průběh nachlazení a také podstatně zkrátit dobu, kdy je vám špatně. Začněte se tedy šetřit už ve chvíli, kdy vás „jen“ bolí v krku, protože dostávat se z chřipky či muset fungovat s bolestí celého těla a horečkou je mnohem horší.

Na nachlazení neexistuje lék

S tímto tvrzením se ztotožňuje mnoho zkušených lékařů. Žádné nachlazení není tak vážné, aby byly nutností léky na předpis. Vždy je lepší variantou nemoc „vyležet“. Odpočinek je zkrátka někdy ten nejlepší lék. U virového původu nemoci nezbývá než vydržet, až to přejde. Platí, že každé onemocnění potřebuje svůj čas – samozřejmě jej můžete utlumit volně prodejnými léky (kapky do nosu aj.), ani ty však nezaberou okamžitě. Naordinujte si tedy především relax!

Pijte dostatek tekutin

Dodržujte pitný režim – a při nachlazení to platí dvojnásob! Je vhodné vyřadit nápoje s kofeinem či vysokým obsahem cukru a dát přednost raději vodě. Osobně si hlídám, abych každý den vypila alespoň dva litry čisté vody – tělo se krásně pročistí. Samozřejmě nezapomínejte ani na čaj. Vhodné bylinky na přípravu čaje při nachlazení jsou kupříkladu máta, zázvor, anýz či bezinka. Bezinkový čaj připravíte z 2-5 gramů sušených bezinek, zalijete teplou (ne vroucí!) vodou a necháte asi deset minut louhovat. Doporučuji vypít alespoň tři šálky denně.

Odlehčete jídelníček

Při nachlazení často ani nemáme moc chuť k jídlu. Naše tělo ví, co dělá, protože odlehčení jídelníčku je to nejlepší, co pro sebe v takovou chvíli můžeme udělat! Vynechte těžká jídla a nahraďte je lehčími – přidejte na ovoci a zelenině.

Odpočívejte, spěte, poťte se

Zde funguje jednoduchá rovnice – čím více budete odpočívat, tím rychleji budete zase fit. Přílišná fyzická aktivita oslabuje imunitu a nachlazení se tím pádem prodlužuje. Zapomeňte tedy alespoň na tuto přechodnou dobu na cvičení ve fitku či společenský život v podobě plesů či večírků. Mírná námaha údajně nevadí, odborníci dokonce doporučují krátké procházky venku na čerstvém vzduchu. Před prochladnutím se ale chraňte pořádně teplým oblečením.

Kloktejte

Hlenu se nejúčinněji zbavíte výplachy krku roztokem z vody a soli. Rozmíchejte půl čajové lžičky soli ve větší sklenici teplé vody a důkladně roztok vykloktejte.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno