Někdy při péči o dítě nastanou situace, se kterými jste nepočítala a ve kterých si nemusíte vědět rady. Jednou z těch méně příjemných je náhlé odmítání kojení. Jak bojkot kojení poznat a jak ho řešit?

Dítě bojkotující kojení se většinou projevuje odlišně než dříve. Může se vzpouzet, odmítat se přisát, křičet, mrskat sebou nebo vydržet přisáté na prsu jen chvíli a následně se odpojit. V prvé řadě je nutné, abyste věděla, že pokud máte dítě mladší dvou let, nejde o dobrovolné odstavení ze strany dítěte. Jde pouze o dočasný jev, který můžete správným jednáním eliminovat. V tomto věku (do dvou až tří let) je kojení pro dítě prospěšné a není nutné jej nahrazovat umělými náhražkami.

Rady, jak bojkot překonat

Budete muset zjistit, co na vaše miminko funguje. Velmi často pomáhá, když při kojení popocházíte či poskakujete, hopsáte na balónu nebo zpíváte. Některé z vás možná budou mít pocit, že tím dítě rozmazlí, ale pamatujte, že jde pouze o chvilkovou záležitost, kterou překonáte, a pak dítě budete kojit opět pouze vsedě nebo vleže, jak jste oba zvyklí.

Některá miminka ocení co největší intimitu a klid. Nejspíš budete muset kojit v místnosti, kde nikdo není, v úplném tichu, často i v přítmí. Doporučuje se také dopřát dítěti více fyzického kontaktu s vámi. Snažte se také využít každou vhodnou chvíli na „nenápadné“ nakojení. Pokud tento způsob zcela selhává, nebojte se zase intervaly kojení trošku protáhnout, nejvíce na 4 hodiny přes den. Miminka, která mají hlad, pak mohou být ke kojení vstřícnější.

Ulehčete malému kojení i tím, že zpočátku, než se spustí mléko, budete stlačovat prs stejným způsobem, jako když odstříkáváte. Tím pomůžete miminku překonat první fázi, kdy z prsu skoro nic neteče a během které někteří kojenci sání vzdají.

Nic nezkazíte také vaší vhodnou stravou, která chuť mléka ovlivňuje, kojícími čaji, dostatkem spánku a celkovou psychickou pohodou. Nestresujte a neobávejte se, že dítě bude ztrácet na váze. Vaše prožívání totiž do velké míry ovlivňuje vaše miminko, takže čím větší starosti si s kojením budete dělat, tím těžší to bude.

Jedno povzbuzení na závěr. Když zrovna bojkotem procházíte, přijde vám nekonečný a velmi intenzivní, ale za pár týdnů už ani nebudete chtít věřit tomu, že tenhle malý prsomil mléko odmítal. Nebojte, to zvládnete.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na