Zatímco agrese je přirozená vlastnost nejen člověka, ale i zvířat, která má za úkol udržení vlastního života (shánění obživy, ochrana majetku apod.), přílišná agresivita je již nevhodnou ventilací neuspokojených potřeb. S agresivitou a vztekem se dnes setkáváme stále častěji, a bohužel nejen u mužů, ale i u žen a dětí. Jedná se o reakci na dlouhotrvající stres, frustraci apod. Často jde i o vedlejší účinky léků na jiné nemoci (antidepresiv). Avšak na agresivitu léky neexistují. Co tedy pomůže?

Změna jídelníčku

Na agresivitu má nepříznivý vliv přebytek cukru a nedostatek vitamínů a dalších stopových látek. Proto, pokud pozorujete zvýšené agresivní chování, vynechejte cukr anebo jej alespoň omezte na minimum. Mozek se totiž po užití cukru chová jako po užití drog – a jakmile se mu cukru nedostává, začneme se chovat podrážděně. Cukr postupně nahraďte medem, stévií, sušenými datlemi apod.

Stejně tak omezte alkohol. Alkohol sice může částečně zklidnit vaše agresivní chování, ale stejně tak jej může i nepředvídatelně zvýšit.

Kromě omezení cukru a alkoholu si naordinujte dostatek ovoce a zeleniny kvůli vitamínům, a také oříšky, semínka a bylinky kvůli dalším stopovým prvkům (železo, fosfor, draslík).

Dostatek správného pohybu

Agresivitu lze také dobře odbourat vhodně zvoleným sportem: běh, cyklistika, anebo třeba boxování, tai-či či jóga z vás vyplaví endorfiny a zbaví vás přebytečného stresu. Agresivita pak nebude mít žádnou šanci. Kromě sportu se zaměřte i na to, abyste více chodili (vystupte o zastávku dříve a dojděte do práce pěšky), chodili do schodů místo jízdy výtahem apod.

Pobyt na čerstvém vzduchu

Nejlepší by byla procházka každý den, pokud ale žijete ve velkém městě a máte do přírody daleko, vyrazte alespoň na víkend někam do přírody. Teď v zimě můžete kromě sjezdování zkusit i běžky nebo zimní nordic walking. Na jaře si dopřejte aspoň jednou za měsíc turistický pochod…

Psychoterapie

Máte s projevy agresivity potíže a nepodařilo se vám je zvládnout ani výše uvedenými prostředky? Pak zkuste kontaktovat psychologa, psychoterapeuta nebo rovnou zajít na nějakou skupinovou terapii zaměřenou na zvládání agresivity. Pomůže vám najít cestu vhodnou právě pro vás.

Nebojte se s agresivitou bojovat!

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na