Všechny z nás procházíme určitými životními fázemi, kdy „zápasíme“ se svými strachy a snažíme se jich všemožnými způsoby zbavit. Je důležité mít na paměti, že strach, stejně jako negativní myšlenky mají schopnost se zvětšovat, v případě, že jim věnujeme příliš mnoho pozornosti. Proto místo toho, abyste se snažila své strachy zahnat, pokuste se na ně příště podívat tak trochu s nadhledem a přijměte je jako přirozenou součást svého života. Věřte nebo ne, každý, skutečně každý má někdy v životě strach. Místo boje se pokuste svůj strach přeměnit v jinou energii nebo v něco hodnotného. Existuje mnoho způsobů zpracovávání strachu a arteterapie neboli terapie uměním, je jedním z nich.

Co je Arteterapie

Arteterapie je způsob překonávání strachů a úzkostných stavů za pomocí různých druhů umění. Vyjádřit své pocity a emoce můžete prostřednictvím malování, kreslení, modelování, sochařství nebo také psaní. Existují různé školy s terapeuty, které vás dokáží celým tvořivým procesem provést a také vám pomoci vyznat se ve svých pocitech. Obdobným způsobem ale můžete také sama pracovat se svými strachy a najít si uměleckou činnost, která vás přivede na jiné myšlenky.

Druhy umění

Vyzkoušet lze všechny druhy umění a najít si přitom takové, které vás skutečně dostane do stavu, kdy zapomenete na celý okolní svět nebo si díky němu srovnáte myšlenky. Zatímco někomu může vyhovovat psaní deníku, sepisování svých pocitů, zážitků a zkušenosti, pro dalšího bude perfektní právě malování. Populární jsou také různé omalovánky, mandaly a další činnosti spojené s prací s barvami.

Pakliže se necítíte jako „umělecká duše“, nezoufejte. Arteterapie je určená pro všechny osoby, ať už s citem nebo bez citu pro umění. Výsledná práce není hodnocená z pohledu estetiky jako spíše proces, který vás napomáhá tím, vyznat se ve svých pocitech.

Více článků najdete na portálu mamci.cz 

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na