I přes veškerý pokrok lékařské vědy a bádání, zůstává schizofrenie pro odborníky tak trochu záhada. Nelze zcela s určitostí říct, jak a proč vzniká. Velmi pravděpodobně se na vzniku podílí mnoho získaných i zděděných vlivů, které jsou přítomny v souvislosti se schizofrenií.
Dědičnost a geny
Tato oblast je hluboce zkoumána. Zjistilo se, že pokud jeden z rodičů trpí schizofrenií, potomek má přibližně 10 % vyhlídku, že chorobou bude trpět. Pokud jí trpí oba rodiče, šance jsou okolo 45 %. Pokud jsou rodiče zdrávi, pravděpodobnost je 1 % propuknutí choroby. Nebyl však nalezen konkrétní gen odpovědný za nemoc. Spíše se dědí určité dispozice, díky kterým je mozek náchylnější pro vznik choroby. Svou roli může sehrát obtížný porod nebo infekce matky během těhotenství.
Chemická nerovnováha v mozku
Neurotransmitery jsou chemické látky, které zprostředkovávají přenos informací mezi buňkami v mozku. U schizofreniků se nachází jejich určitá nerovnováha. Byly nalezeny i odchylky ve stavbě mozku, zejména mozkových komor a propojení oblastí mozku.
Životospráva
Mezi faktory, které mohou způsobit propuknutí choroby u lidí, kteří disponují určitou náchylností mozku, patří zejména dlouhodobé užívání drog a pití alkoholu.
Rodina
Vědci se nemohou shodnout na přesném výchovném působení rodičů a vzniku schizofrenie. Jedno je ale jisté, lidé, kteří mají vrozené dispozice, tak nefunkční rodina je velkou zátěží a rizikem vzniku jakékoliv psychické nemoci, schizofrenii nevyjímaje.
I když jsou známy výše uvedené faktory, stále zůstávají otázky, kolik z nich je potřeba pro rozvoj choroby. Pro nemocné je důležité, že se o nemoci mluví a není tabu. Je však zásadní, aby dodržovali léčbu. Po odeznění akutní fáze je potřeba nadále docházet na psychoterapie a svévolně nevysazovat léky. Platí striktní zákaz požívání alkoholu a drog.
Více článků najdete na portálu mamci.cz