Jste připravená. Pročetla jste internetové diskuse a studovala Čtyři v tom a Malé lásky. Víte přesně, do čeho jdete. Doby porodní, intervaly kontrakcí, epidurál, oxytocin, epizotomie, bonding, tyto pojmy vychrlíte na lusknutí prstu. Jste vyrovnaná, připravená, porodním plánem vybavená a relaxačním dýcháním zklidněná prvorodička.

V tom případě vás porod asi v teoretické rovině skutečně ničím nepřekvapí. Nicméně rádi bychom taktně nastínili, co dalšího po porodu můžete očekávat. Ne proto, abyste byla ještě více vyděšená, ale prostě abyste věděla.

Slabost

Pravděpodobně se ještě na křesle po porodu budete cítit tak, že byste na šestinedělí mohla vyběhnout po schodech. Tento přeceněný pocit odejde, jakmile vás sestřičky doprovodí do sprchy, kde se budete snažit se neskácet. Tělo právě zvládlo jednu z největších zátěží vašeho života, takže se nechte naložit na křeslo a odvézt na pokoj. Hrdinka budete i tak.

Krvácení

Ženy po porodu krvácí, docela hodně. Tak moc, že i přes své tři půlmetru tlusté a kilometr dlouhé poporodní vložky pokřtíte prostěradlo a budete děkovat prozřetelnosti porodnice, která na postel klade jednorázové nepropustné podložky.

Budete muset na malou, někde i na velkou

Dole se cítíte jako po výbuchu, přesto vás neodbytná sestřička pod milou výhružkou cévkování natlačí na záchod a bude poslouchat, jestli se vám povedlo vyčůrat.

Některé porodnice dokonce maminky pouští, až když jim odpřisáhnou, že zvládly vykonat i potřebu poněkud většího charakteru.

Bolestivé bradavky

Nejspíš vám ještě co dvě, tři hodinky několik dní v kuse nikdo bradavky nesál, takže se logicky budou trochu bránit. Každá kojící matka si touto bolestí ve větší nebo menší míře projde, ale buďte raději připravená. Bradavky můžou popraskat až do krve, pečujte o ně hned od začátku. A poslouchejte sestry, když vás budou komandovat, jak přikládat miminko, dělají to v zájmu vašich bradavek.

Stahování dělohy

Při kojení v prvních týdnech po porodu dochází ke stahování dělohy. To znamená, že když budete kojit, pocítíte velmi intenzivní bolest v podbřišku, asi jako při velmi silné menstruaci. Dole budete mít chuť se jít zahrabat, ale na prsou krmících vaše miminko budou vesele poskakovat endorfiny, takže vyrovnáno.

Nalití prsou

Zhruba třetí den po porodu prsa začnou místo mleziva produkovat mléko a vyprodukují ho nadbytek, takže se vám hodně nalijí, budou vás bolet a pálit. Těsně před kojením zahřejte, jinak chlaďte, raději odsávejte, a pokud to jen trochu jde, tak si své o dvě čísla větší poprsí užijte.

Víme, nejde o překvapení příliš pozitivní, ale spolehněte se, že budou brzy zapomenuta, protože žádné porodní a poporodní trápení není tak silné a trvalé jako láska k vašemu miminku.

Více článků najdete na portálu mamci.cz 

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno