Máte pocit, že se předjaří u vás projevuje doslova padáním z choroby do choroby, nebo máte dokonce strach z aktuálně hojně propíraného koronaviru? Ukážeme vám, jak svou imunitu posílit lépe, než „jen“ popíjením bylinkových čajů. Vyžaduje totiž i něco málo navíc.
Tak především myslete na to, že se o své zdraví musíte starat celoročně. Vyvážená strava, omezení stresu, pravidelný pohyb – ano, víme, že jde o stará známá doporučení a že ne vždy je lehké jejich požadavky splnit. A právě proto jsme tu s našimi tipy.
Příliš mnoho bylin na posilování imunity škodí
Pokud přístup k pestré stravě nemáte nebo se jednoduše nějaké té porce stresu opravdu nedokážete zbavit, vsaďte v první řadě na přírodní prostředky. Ale pozor, vždy postupujte podle doporučeného návodu u té které bylinky, tinktury či léčivého čaje. Snaha „si dopřát“ totiž účinky bylinek nezvýší, ale může dokonce vést i něčemu horšímu. Nebyli byste prvními ani posledními, komu by zvýšená snaha o posilování imunity vyvolala některé z autoimunitních onemocnění. Jinými slovy – imunita byla povzbuzena až příliš, a proto si začala svou „přebytečnou energii“ vylévat v jiných částech těla.
Měli byste vědět: mezi autoimunitní onemocnění (zkráceně AO) se řadí například lupénka a další kolagenózy, chronická gastritida, myasthenia gravis, střevní záněty, revmatoidní artrida apod.
Přírodní prostředky pro posílení imunity
Jestliže cítíte, že u vás po stránce zdravého životního stylu není všechno tak úplně v pořádku, můžete v první řadě sáhnout například po zázvoru a medu. Je vcelku jedno, zda si uděláte čaj, který po mírném zchladnutí osladíte medem (není třeba čekat do teploty vody 45 °C, krátký pobyt medu v horké vodě prospěšným enzymům prakticky neublíží).
Můžete si také nastrouhat asi 1 cm kořene zázvoru, na lžičce ho zalít medem a celou tuhle dobrotu sníst. Ať tak nebo tak, opakujte tento postup 3x denně.
Med obsahuje mnoho vitamínů a minerálů. Pro posílení imunity jsou důležité zejména vitamíny ze skupiny B, dále pak E, K a C. Nejvíce těchto látek najdete v kaštanovém, akátovém nebo tmavém lesním medu.
Velmi dobrá je i kombinace medu a skořice s jejími antiseptickým a antivirotickými účinky. Smíchejte čtyři lžíce medu a jednu lžičku skořice. Každý den pak užijte dvě lžičky tohoto přírodního preparátu (jednu ráno a jednu večer). Pokračovat můžete po celou chřipkovou sezónu.
Náš tip: Pokud míříte do oblastí s větším potenciálním rizikem nákazy, nebo ve vás strach vyvolává již zmíněný koronavirus, naordinujte si imunitní léčbu hned, případně nejméně 14 dní před odjezdem do rizikových míst.
Bylinky pro posílení imunity
Med, zázvor a skořice patří k věcem, které jsou v našich spížích běžně dostupné. To pro většinu zmiňovaných bylinek asi budete muset zaběhnout do lékárny, ale rozhodně to stojí za to. A po kterých sáhnout?
Rakytník řešetlákový
Říká se mu také oranžový multivitamin a vaši imunitu dokáže podržet opravdu skvěle. Oranžové plody dozrávají na větvičkách koncem léta, sklízet je může i uprostřed zimy. Na větvičkách se totiž bez problémů udrží.
Na čaj použijte dvě lžičky plodů, které jste předtím lehce rozmáčkli nebo rozklepali na kuchyňském prkénku. Zalijte šálkem horké vody a nechte 15 minut louhovat. Vypijte a pro větší účinek můžete zkonzumovat i plody. Pijte 2-3 x denně.
Náš tip: Velmi podobně se připravuje také čaj z šípkových plodů, který patří mezi nejlepší domácí posilovače imunity. Rozdíl je pouze v tom, že se sušené plody po vylouhování z čaje odstraňují a nejedí.
Pokud máte rakytníkové plody ještě na stromě, připravte si tinkturu. Je to velmi jednoduché a na rozdíl od mnoha jiných bylin postačí rakytníku k uvolnění žádoucích účinků jen pouhé dva týdny. Hrst plodů omyjte a rozmačkejte. Poté je přemístěte do dobře uzavíratelné sklenice a zalijte alkoholem. Dobře vám poslouží třeba vodka nebo slivovice. Nechte dva týdny odstát. Užívají se dvě až tři lžičky denně, nejlépe ráno, večer a v poledne.
Pomůže i heřmánek nebo mateřídouška
Při boji s viry, mezi které patří i koronavirus způsobují onemocnění COVID-19, je velmi důležitý pitný režim. Ten předchází vysychání sliznic, které jsou v tomto stavu k napadení viry náchylnější, a také pomáhá již přítomné viry odplavovat rychleji z těla.
Špičkou mezi bylinkovými čaji je heřmánek a mateřídouška. Stačí vzít jednu lžíci bylinky a zalít ji šálkem horké vody. Po 15 minutách slijte a vypijte. Opakujte 2-3x denně. Čaj si samozřejmě můžete přisladit medem, případně do něj přidat i citrón. Ale pozor, vitamín C na vzduchu velmi rychle oxiduje a nesvědčí mu ani horká voda. Čaj proto po přípravě nikdy nenechávejte dlouho odstát. Naopak, vypijte ho co nejrychleji a co nejteplejší.
Náš tip: Tyto bylinkové čaje posilují imunitu, ovšem také působí močopudně. Takže s tím během svých každodenních aktivit počítejte.
Zdravý životní styl posilovače imunity nepotřebuje, vitamín D se ovšem může hodit
Pokud se o své zdraví staráte celoročně, nemusíte se o něj bát. Selen z ořechů a semínek, zinek z luštěnin a masa, potřebné vitamíny z ovoce a zeleniny a probiotika z živých mléčných výrobků se o vaše zdraví postarají dostatečně.
Pokud však v zimě z nejrůznějších důvodů nechodíte ven, mohl by vám chybět vitamín D, který je pro správné fungování imunity rovněž nezbytný. Nebojte se proto vydat do lékárny a nechat si předepsat kapky s jeho obsahem. V případě delší rekonvalescence po nemoci vám je ochotně předepíše i váš praktický lékař.
Mimochodem nikdy, ale opravdu nikdy, se nesnažte žádné onemocnění přecházet. Nedostatek odpočinku váš organismus vysílí natolik, že dojde k druhotnému poškození imunity a vy pak budete náchylnější k mnoha dalším infekcím. A nemusí jít jen o obávaný koronavirus, ona i taková „obyčejná“ chřipka dokáže pěkně potrápit.
Více článků najdete na portálu mamci.cz