Neplodnost: Je to asi nejhorší úděl ženy, která touží po dítěti a ne a ne otěhotnět. Na řadu přicházejí výčitky, sebeobviňování, někdy i obviňování ze strany partnera nebo jeho rodiny. Jak se s tím vyrovnat a nezbláznit se?
Kdy se jedná o neplodnost
O neplodnost se jedná, když pár ani po roce nechráněného sexu nedosáhne otěhotnění partnerky. Snažit se samozřejmě můžete i dále, ale není na škodu ihned vyzkoušet i umělé oplodnění, abyste nepromeškali ten správný čas.
Když se ani umělé oplodnění nedaří
Stanovte si hranici, kdy si řeknete, že už se o otěhotnění pokoušet nebudete, a budete celou situaci řešit jinou cestou. Např. se můžete rozhodnout zůstat bezdětní a věnovat se práci a kariéře, i když se samozřejmě nevyhnete jisté stigmatizaci. Neplodností trpí především ženy, muži se se svou neplodností smíří mnohem rychleji – ale také to není všeobecné pravidlo.
Nevynechejte fázi truchlení
Jestliže se vám těhotenství nepodařilo, nezakazujte si truchlit. Dejte tomu čas, neutápějte se však ve smutku příliš dlouho, v případě hrozících depresí ihned vyhledejte odbornou pomoc. Nejspíše vás rozesmutní jakákoliv zpráva o tom, že někdo z vašich přátel čeká potomka, ale zkuste si najít i přátele, kteří mají podobnou zkušenost jako vy. Nebudete se cítit tolik sami.
Adopce
Další možností, jak neplodnost řešit, je adopce. Přináší svá rizika, o kterých jsme již psali, ale také je prokázáno, že lidé, kteří adoptovali dítě, žijí plnohodnotnější a kvalitnější život a hlavně si nemusejí nic vyčítat.
Neplodnost není konečná diagnóza
Existuje spousta párů, které neplodnost řešily adopcí, a poté se jim podařilo pořídit si další dítě přirozenou cestou. Spadl z nich totiž veškerý stres a bezmoc. Zkuste se jimi inspirovat, protože jedině, když se nevzdáte, máte šanci na úspěch.
Více článků najdete na portálu mamci.cz