Kojení je nejpřirozenější výživou miminka v prvním půl roce, navíc se jím posiluje pouto mezi miminkem a maminkou, ale občas se maminkám stává, že je kojení bolí. Není to však důvod s kojením přestat, spíše se zaměřit na správnou techniku a vyzkoušet různé polohy při kojení. Pokud si sama nejste jistá, zkuste oslovit laktační poradkyni.

Ponechte miminku dostatek času

Miminko má sice přirozený sací reflex, ale tak, jako je všechno nové pro vás, je to nové i pro miminko. Ponechte mu tedy dostatek času, aby si našlo bradavku, aby se pohodlně přisálo a zvyklo si na nový způsob své existence i výživy. Vy buďte uvolněná a ne ve stresu, že se něco nepovede.

Změna polohy

Jestliže vás kojení bolí, pokud kojíte vsedě, a to ačkoliv máte třeba i kojící polštář, zkuste to vleže. Bude to příjemná poloha pro vás i miminko, při ní budete oba uvolnění, a kojení tak bude mnohem příjemnější.

Bolestivé bradavky

Pokud vás po kojení bolí bradavky, může být na vině vysušená kůže, infekce apod. Je potřeba si bradavky před kojením i po něm omýt, velkou pomocí je potření bradavek mateřským mlékem. Někdy pomůže i speciální mast nebo třeba kokosový olej. Pokud se vám do bradavek dostala infekce, je zapotřebí, aby vás viděl lékař, který doporučí správnou léčbu s ohledem na minimum škodlivých látek pro miminko.

Kloboučky 

Pokud vás miminko stále kouše (i když ještě nemá zoubky, stisk dásněmi bývá bolestivý), můžete vyzkoušet i kloboučky na kojení. Tady jen dávejte pozor na to, že velmi malá miminka obvykle nemají dostatek sil na to, aby nasála mléko do kloboučku a potom teprve do pusinky, a mohla by se vysilovat. Větší miminka už to zvládnou s přehledem.

Přejeme vám, aby vás kojení nebolelo a aby to byla ta nejkrásnější činnost, která vás s miminkem navždy spojí!

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno