Máte-li doma dítko od jednoho do cca šesti let a o febrilních křečích slyšíte poprvé, tak zpozorněte. Tento neurologický problém trápí především takto malé děti a vyděsí každého rodiče. Obecně lze říci, že se nejedná o vcelku nic vážného, navzdory tomu, jak celý záchvat probíhá a vypadá. Bohužel ale někdy dojde k situaci, kdy se febrilní křeče „změní“ v epilepsii. Jde tedy spíše o předpoklad, jakousi predispozici a větší možnost vzniku epilepsie u dětí, co trpí febrilnímu křečemi, než takové, které nikdy žádné křeče z horečky neprožily.
Febrilní křeče vyděsí každého
Na takovou situaci se nejde nijak připravit, ani s ní počítat. Můžete mít o křečích načteno spoustu informací, ale jestliže se s nimi setkáte tváří v tvář u vašich dětí, všechny poučky a opatření se v mžiku vykouří z hlavy. Cítíte jen bezmoc, strach a nepopsatelné zoufalství, jelikož nevíte, jak dítěti pomoci, co správně dělat a kam jít. Volat RZP? Jak, když vám dítě modrá, špatně dýchá a vy myslíte na nejhorší? Běžet za sousedkou, aby zavolala pomoc? Kdy? Copak můžete nechat dítě v křeči samotné? Čekat? Na co, až přestane dýchat úplně?
Co se týče teorie, febrilní křeče jsou charakterizovány jako nekoordinované záškuby těla. Tyto křeče vznikají jako následek vysoké horečky, která však nemusí být nutně aktuální. V době křečové ataky dítě dokonce nemusí teplotu vůbec mít, postupně k ní dojde klidně až po záchvatu. Příčinou je však rychlý nárůst teploty, se kterou citlivá a ještě nezralá tkáň mozku dítěte, nedovede bojovat a „brání se“ křečemi. Horečka, obvykle nad 38 stupňů, dráždí tkáně mozku a ty jsou spouštěči impulsů, které způsobí trhavé záškuby a křeče.
Febrilní křeče mohou postihnout končetiny, ale klidně i obličej nebo celé tělo. Dítě v důsledku sníženého okysličování začne mít promodralou kůži okolo rtů či na končetinách, obrací oči ve sloup, může začít slinit nebo chrčet, a mnohdy upadá do bezvědomí. Celý záchvat, ačkoli vypadá jakkoli hrozivě, není ve svém důsledku nebezpečný. Po několika málo minutách odeznívá, dítě se probírá a nemá ponětí o tom, co se stalo.
Nepříjemnost celé situace tkví v tom, že záchvat se nedá naprosto vůbec očekávat ani předvídat. Vznikne kdykoli a kdekoli. Ať už si hrajete s dětmi doma, jedete na nákup nebo na procházku. Nutností je s sebou, i na miniaturní návštěvu, brát telefon, abyste si v nutném případě zavolali pomoc.
Dobrá zpráva? Časem sami ustupují
Křeče se nejčastěji vyskytují u dětí mezi 6. měsícem až 6. rokem. Po sfouknutí šesti svíček na dortu, většinou již křeče nehrozí, jelikož mozková tkáň je vyvinutá a reaguje adekvátně na případný vzestup horečky.
Je však důležité dávat si pozor na vznik epilepsie, které právě febrilní křeče mnohdy předchází. Nutností jsou pravidelné a časté kontroly EEG, tedy vyšetření elektrické aktivity mozkové činnosti. Právě toto vyšetření totiž dokáže s jistotou určit přítomnost epilepsie.
Co dělat při záchvatu?
V případě, že vám dítě začne křečovat, modrat a má poruchy s dechem, zajistěte nejdříve jeho bezpečnost. Aby se neporanilo, nespadlo a neuhodilo se třeba do hlavičky. Poté okamžitě, i s dítětem v náručí, volejte RZP. Do doby než lékaři přijedou, můžete zajistit přívod čerstvého vzduchu, vyběhnout rychle ven nebo otevřít okno. Má-li horečku, je dobré teplotu srážet. Důležité je však postupně. Rychlé ochlazení není žádoucí, kvůli podchlazení, vidíte-li promodralé končetiny, raději neochlazujte vůbec.
Navazující léčba v nemocnici znamená okamžité podání diazepamového preparátu, většinou rectálně, do zadečku, s téměř okamžitým účinkem. Další nutnou částí terapie je podání antipyretik, jako léčba proti vzrůstající teplotě. Zároveň se doporučuje spolu s antipyretiky podávat současně po celou dobu teplot, i preparáty Diazepamu. Většinou ve formě čípků, případně tablet. Tím se vlastně „uklidní“ neadekvátní aktivita mozku, která způsobuje křeče.
Důležité je preventivní opatření. Prodělalo-li již jednou dítě febrilní křeče, je vcelku dost pravděpodobné, že se taková situace může opakovat. Je tedy velice nutné, při každém vzestupu teploty, nad 38 stupňů, podat kromě obvyklých léků proti teplotě, současně i Diazepam. Dávkuje se obvykle po 8 hodinách a je to jistá prevence záchvatu. Dojde-li však k opětovné křeči, je nutné podat rectální formu Diazepamu (Desitin), který má mít každá rodina nemocného dítěte preventivně doma. A je víc než žádoucí, si tento lék s sebou brát na všechny rodinné akce, výlety, procházky i návštěvy. Jelikož, člověk nikdy neví…
Více článků najdete na portálu mamci.cz