Velmi častou nemocí postihující ženy a zároveň jednou z nejčastějších příčin neplodnosti je endometrióza. Jak toto onemocnění vzniká, jak se projevuje a jak jej můžeme léčit?
Co je endometrióza
Jako endometrióza se označuje nemoc, kdy částečky endormia, které by za normálních okolností odešly spolu s krví při menstruaci, zůstanou v dutině břišní a uchytí se na některých reprodukčních (i jiných) orgánech. V důsledku toho vznikají srůsty.
Co je její příčinou
Příčiny jsou hormonální. Buď se jedná o nadbytek estrogenu, anebo naopak o sníženou hladinu progesteronu.
Jak se projevuje
Endometrióza se projevuje silnějším menstruačním krvácením, většími bolestmi v podbřišku i bolestmi při pohlavním styku. Je také jedním z důvodů, proč se vám nedaří otěhotnět. Proto jakmile na sobě začnete pozorovat tyto příznaky, navštivte ihned svého gynekologa.
Jak se léčí
Jakmile gynekolog diagnostikuje možnou endometriózu, pošle vás nejspíše na další vyšetření (buď laparoskopicky, nebo pomocí hysteroskopie). Diagnostikovaná endometrióza se léčí operativně nebo podáváním hormonů anebo kombinovaně. Chirurgicky se odstraňují zejména srůsty, hormonálně se naopak vyvolává stav, aby k endometrióze nedocházelo – často se tento stav podobá menopauze, bohužel se všemi jejími negativními vedlejšími účinky.
Existuje prevence?
Prevence endometriózy jako takové neexistuje, nicméně některé faktory ji mohou vyvolávat. Patří sem například nadváha, stres, špatná strava, nedostatek vitamínů či nadbytek mědi v těle.
Jak je to s otěhotněním?
Endometrióza se podílí na mnoha mimoděložních těhotenstvích, některé ženy otěhotní jen velmi obtížně, některé jsou zcela neplodné. Komplikace se nevyhýbají ani těhotenství (rizikové těhotenství) a porodu.
Více článků najdete na portálu mamci.cz