Aloe vera všichni znají. Na první pohled možná vypadá, díky drobným trnům, lehce nebezpečně, ale jinak je to mírumilovná rostlinka, která neskutečně pomáhá. Jejich nedocenitelných účinků prý využívala i královna Kleopatra, a to k výrobě kosmetických přípravků. Škoda, že přesný recept není znám, nejedna z nás, by ho určitě vyzkoušela.

Aloe pravá – skutečný balzám pro tělo

Z této rostlinky se pravděpodobně nejvíce využívá chladivá léčivá šťáva. Stačí ulomit či odříznout kousek listu, rozříznout ho a přítomnou tekutinou potřít spáleniny, kožní záněty, plísňové infekce, alergické ekzémy či místa po bodnutí hmyzem. Šťáva z listů má totiž výrazné antibiotické účinky, především bojuje proti stafylokokovým infekcím, takže plísňové či bakteriální záněty nemají před aloe šanci.  Pokud je kožní problém většího a rozsáhlejšího charakteru, je vhodné nakapat větší množství šťávy na gázu, přiložit ji na postižené místo, ovázat a nechat působit. Velkou výhodou je, že odříznuté listy dál dorůstají, takže se nemusíte obávat zvýšené spotřeby.

Listy aloe jsou výborným laxativem, tedy osvědčeným projímadlem. Současně s uvolňováním zácpy napomáhají regeneraci sliznice střev, zlepšují jejich funkci a pomáhají obnovit chuť k jídlu. Hodí se i při různých žaludečních obtížích, případně jako prevence rakoviny žaludku.

Základy pěstování

Aloe má ráda písčité půdy, na které svítí hodně slunce. Zálivky však příliš nemusí. V létě jí stačí kropit pouze mírně, v zimě nepotřebuje žádnou závlahu. Co se týče rozmnožování, lze ji vypěstovat ze semen, které se zasévají na jaře či začátkem léta v teplé místnosti. Je-li horké léto, můžete ji bez obav přemístit i do venkovního prostředí, ale pozor na změny teplot, dešťové srážky či první ranní mrazíky. Pokud však již květinku doma máte, stačí ji rozmnožit dceřinými výhonky, které se dají oddělit z již dospělých rostlin.

Dorůstá do výšky asi 60 cm, je celoročně zelená a potřebuje jen hodně tepla a žádné teplotní výkyvy. Je tím pádem tedy poměrně nenáročná a její pěstování zvládne každý. Za občasné zalití a dostatek slunečního svitu bude vděčná a odmění se vám bohatými plnými dužnatými listy s nenahraditelnou léčivou šťávou, kterou lze využívat během celého roku.

Jak aloe správně užívat

Budete-li chtít užívat aloe vnitřně, dejte si pozor. I při malých dávkách totiž způsobuje silné prokrvení vnitřních orgánů, a proto není vhodná pro těhotné ženy či pro lidi trpící onemocněním ledvin.

Co všechno se dá z aloe připravit?

  • tinktura proti zácpě – odřízněte celý jeden list, rozemelte ho a užívejte 3x denně 1 lžičku
  • na lepší trávení – z rozemletého listu užívejte 3x denně asi 2 ml tinktury
  • vlasová voda – smíchejte asi 10 ml šťávy se 120 ml klasického heřmánkového odvaru a vzniklou směs použijte jako kondicionér na vlasy
  • obličejová voda s bezovými květy – tuto šetrnou osvěžující pleťovou vodu lze použít na všechny typy pleti a hodí se hlavně na odstranění odumřelých pleťových buněk.

Na její přípravu budete potřebovat 25 g květů bezu černého nebo 10 sáčků bezinkového čaje, 25 g heřmánkových květů nebo 10 sáčků heřmánkového čaje, 2 lžičky šťávy z aloe a 2 lžíce bílého jogurtu. Máte-li k dispozici sušené květy, polovinu jich spařte 240 ml vařící vody a nechte přikryté stát. Zbylé květy rozmělněte ve hmoždíři a poté smíchejte se šťávou z aloe a s jogurtem. Nakonec do směsi po lžičkách přidávejte bylinný nálev ze spařených květů tak dlouho, dokud nevznikne hustá pasta, která nebude stékat z obličeje.

Vzniklou pastu naneste na omytý obličej a jemnými krouživými pohyby snášejte odumřelé kožní buňky. Pokud vám zbyl bylinný nálev, lze ho použít k omytí pasty z obličeje, případně použijte čistící pleťovou vodu. Vzhledem k tomu, že směs obsahuje jogurt, je tato voda určena k okamžité spotřebě.

Více článků najdete na portálu mamci.cz

Vložit komentář

Vložte prosím komentář!
Vložte zde prosím jméno