Jste pár týdnů těhotná a už vás váš gynekolog posílá na tzv. NT screening neboli ultrazvukový screening v 1. trimestru. K čemu je vyšetření dobré, jak probíhá a na co se připravit?
Jedná se o kombinované vyšetření skládající se z odběru krve a ultrazvuku. Odběry krve by měly proběhnout mezi 9. a 11. týdnem těhotenství (nejčastěji v 10. týdnu). Ultrazvuk se potom provádí od 12. do 14. týdne těhotenství (přesněji 11+0 tt až 13+6 tt).
Prvotrimestrální screening zjišťuje anatomické odchylky plodu a stanovuje míru rizika chromozomálních vad. K tomu kromě osobní anamnézy (věk, životní styl, předchozí těhotenství, …) nejlépe poslouží nejpodstatnější část vyšetření – měření šíjového projasnění. Plod s vrozenou vývojovou vadou mívá zpravidla oblast na zátylku, kde se hromadí tekutina, větší, než plod zdravý. Výsledkem screeningu je kromě dalších údajů pravděpodobnost postižení dítěte vyjádřena v číslech.
Screening v 1. trimestru je dobrovolný a placený. Cena se odvíjí od kraje a úrovně pracoviště. Většina pojišťoven však v rámci těhotenských benefitů určitou částkou zpětně přispívá.
Co vše se dozvíte:
- délka těhotenství (např. 12+3 tt)
- termín porodu dle ultrazvuku
- srdeční frekvence
- délka miminka (temenokostrční vzdálenost neboli CRL)
- šíjové projasnění (NT)
- stav placenty
- stav plodové vody
- počet cév v pupečníku
- informace o anatomii plodu (mozek, páteř, břicho, žaludek, močový měchýř, počet končetin)
A teď prakticky…
- Při odběrech krve nemusíte být na lačno.
- Pro co nejpřesnější výsledky vyšetření po vás sestra bude chtít znát váš věk, výšku, váhu, datum poslední menstruace, informace o životním stylu (kouření, alkohol, drogy), předchozích těhotenstvích, porodech, popř. potratech. Máte-i již těhotenskou průkazku, nezapomeňte si ji přinést.
- Ultrazvuk se provádí přes břicho (přesto je lepší pro jistotu počítat i s ultrazvukem vaginálním).
- Ultrazvukové vyšetření trvá 10 – 30 minut a jde o nádherný zážitek, kdy velmi detailně vidíte své miminko.
- Zprávu s výsledky vám vydají na počkání do vlastních rukou.
Důležitá informace na závěr. Nepanikařte ani v případě, kdy výsledky nebudou úplně nejrůžovější. Jde čistě o vyjádření rizika a existuje mnoho šťastných rodičů zdravých dětí, kterým bylo předpovězeno postižené dítě. Dobře proto promyslete, zda se na vyšetření vydáte a nakolik se před ním budete zbytečně stresovat.
Více článků najdete na portálu mamci.cz